Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın ABD Yaptırımları Nedeniyle iPhone Maliyetlerindeki Artışı Karşılayacağı İddia Edildi

Teknoloji devi Apple’ın ticaret savaşları nedeniyle üretim maliyetlerinin artması ihtimali endişe uyandırmıştı. Analist Ming-Chi Kuo, yaşanması muhtemel maliyet artışının kullanıcıya yansımayacağını söyledi.
Apple’ın ABD Yaptırımları Nedeniyle iPhone Maliyetlerindeki Artışı Karşılayacağı İddia Edildi

Bilindiği üzere son dönemde ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarının etkisi teknoloji şirketlerinde yoğun olarak hissediliyor. Çin cephesinde Huawei bu yaptırımlar ile fazlasıyla karşılaşmış durumda. Diğer taraftan ABD yönetiminin Çin’e yönelik ek gümrük tarifeleri uygulaması, ülkede faaliyet gösteren pek çok şirketin etkilenmesine neden oluyor. Apple ABD’li bir teknoloji şirketi ancak üretim tesislerinin büyük bölümü Çin’de bulunuyor.

Aynı zamanda şirkete ürün tedariği sağlayan pek çok markanın Çin’de olduğu biliniyor. Geçtiğimiz günlerde bu sebepten Apple CEO’su Tim Cook, Mac Pro üretimlerini ek vergiler nedeniyle ABD dışına çıkarmak istemediklerini söylemişti. Bununla birlikte iPhone üretiminde kullanılan pek çok bileşen Çin’de üretiliyor.

ABD’nin Çin’e uygulamaya koyduğu ek gümrük vergilerinin iPhone fiyatlarında yükselişe neden olabileceği ifade ediliyordu. Apple ilgili analizleri ile bilinen Ming-Chi Kuo açıklamasında olası maliyet artışını Apple’ın karşılayabileceğini söyledi.

Apple Maliyet Artışını Kullanıcıya Yansıtmayacak

Apple Maliyet Artışını Kullanıcıya Yansıtmayacak

Ticaret savaşları ile beraber Çin’e uygulanan yaptırımlar iPhone’ların fiyatını artıracağı konuşuluyor. Ancak Ming-Chi Kuo yaptığı açıklamasında olası vergilerin hesaba katıldığında Apple’ın bu artışı kendisinin karşılayabileceğini ifade etti. Eğer Apple bu yönde bir karar alırsa iPhone fiyatlarında tahmin edildiği üzere bir artış yaşanmayacak. Kuo açıklamasında Apple’ın bu duruma karşı koymak adına Çin dışındaki üretimlerini daha da hızlandıracağını söylüyor.

ABD Başkanı Trump’ın Çin mallarına yönelik 300 milyar dolarlık ithalata yüzde 10 gümrük vergisi alması gündemdeki sıcaklığını koruyor. Apple cephesinden bu gelişmeler sonrası bazı ürünlerinin fiyatının artabileceği açıklaması gelmişti.

Şirketin bu açıklaması sonrası hisselerinde yüzde 2’ye varan değer kaybı yaşanmıştı. Diğer yandan Apple’ın Vietnam ve Hindistan’da üretim tesisleri mevcut ve bu tesislerin gerekli talebi karşılayabileceği tahmin ediliyor.

Apple Tedarikçisi Sharp Vietnam’a Fabrika Kuruyor

Apple Tedarikçisi Sharp Vietnam’a Fabrika Kuruyor

Bu gelişmeler ışığında iPhone ekranlarını üreten firmalardan biri olan Sharp’ın Vietnam’a fabrika kuracağı ortaya çıktı. Şirketin iPhone XR modeli için LCD ekranların üretiminde rol oynaması bekleniyor.

Şirketin Vietnam’da kuracağı fabrika için milyon dolar sermaye hazırladığı ve önümüzdeki yılın Nisan ayı içerisinde fabrikanın üretime başlayacağı tahmin ediliyor. Çin’e uygulanan ek vergiler nedeniyle Apple tedarikçileri tesislerini başka ülkelere konuşlandırmaya başlamış görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde medyada yer alan haberlerde Apple’ın Çin’deki üretiminin 3’te 1’ini ülke dışına taşıyabileceği ifade edilmişti. Şirketlerini ülke dışına taşımak Apple ise ABD yönetiminden vergi muafiyeti talep etmişti. Ancak Trump yönetimi Apple’dan gelen bu talebi reddetmişti. Hükümetin Çin’e yönelik yeni yaptırımlar için hazırlık yaptığı biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum