Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Apple, 4G Patentlerini İhlal Ettiği için 500 Milyon Dolardan Fazla Ceza Ödeyebilir

Apple aleyhine açılan dava karara bağladı. Şirketin 4G patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle 506 milyon dolar ceza ödeyebilir.
Apple, 4G Patentlerini İhlal Ettiği için 500 Milyon Dolardan Fazla Ceza Ödeyebilir

ABD’li teknoloji devi Apple dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Geliştirdiği ürünler ve uygulamalar ile çok büyük bir pazarı elinde tutan şirket, son günlerde haksız rekabet ve patent ihlali haberleriyle de sıkça gündeme geliyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook, Amazon ve Google ile beraber tekel suçlamalarına karşı kendisini savunan Apple, iOS uygulama mağazası App Store’da haksız rekabet yarattığı iddiaları ile karşı karşıya.

Şirket aleyhine daha önce pek çok dava açılmıştı. Geçtiğimiz dönemde kullanıcıların iPhone’ların kasıtlı olarak yavaşlattığı gerekçesiyle dava açılan teknoloji devi, büyük cezalar ile karşı karşıya kalmıştı. Son olarak şirket patent ihlali nedeniyle bir davada daha haksız bulundu. Apple’ın 506 milyon dolar ceza ödemesi söz konusu olabilir.

Apple Patent İhlali Davasında Haksız Bulundu

Apple Patent İhlali Davasında Haksız Bulundu

ABD’li teknoloji devi PanOptis’in 4G LTE teknolojisine ait patentlerini izinsiz bir şekilde kullandığı gerekçesiyle mahkeme karşısına çıktı. Mahkeme PanOptis’i haklı buldu ve Apple’ın ceza ödemesini kararlaştırdı. Alınan bu karar nedeniyle teknoloji devinin 506 milyon dolar ceza alması karara bağlandı.

Davaya göre iPhone, iPad ve Apple Watch gibi hücresel veri kullanan cihazlar, şirketin 7 patentini ihlal ediyor. Şirket daha önce Apple için pazasrlık yapmak istemiş ancak teknoloji devi bu teklifi geri çevirmişti. Apple ayrıca COVID-19 nedeniyle davayı erteletmek istemişti ancak mahkeme son kararını verdi.

Mahkemeden çıkan kararla ilgili açıklama yapan Apple, “Jüriye zaman ayırdığı için teşekkür ediyoruz. Ancak, karar nedeniyle hayal kırıklığına uğradık. İtiraz etmeyi planlıyoruz. Sadece sektörü taciz etmek için patent biriktiren şirketlerin bu gibi davaları, yalnızca yeniliği engellemeye ve tüketicilere zarar vermeye yarıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Apple’ın itiraz edeceğinin açıklaması ile beraber bu sürecin biraz daha devam edeceği anlaşılıyor. Teknoloji devinin daha düşük bir ödeme yapmak için PanOptis ile bir anlaşma zemini arayabileceği belirtiliyor. Ancak bu karar sonrası Apple’ın bir ceza ödeyeceği kesinleşmiş oldu.  Aynı şirket daha önce de Huawei’ye yönelik patent ihlali nedeniyle dava açmıştı. Çinli teknoloji devi ise PanOptis’e 13.2 milyon dolar ödeme yapmış ve anlaşmıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum