Yatırım yapmaya başla!

iPhone Satışları Düşse de Apple Para Basmaya Devam Ediyor!

Bu yılın Ocak - Mart dönemine ilişkin sonuçlarını yayınlayan Apple’ın bilançosunda iPhone satışlarının kayda değer derecede düştüğü görüldü. İşte ayrıntılar;
iPhone Satışları Düşse de Apple Para Basmaya Devam Ediyor!

ABD’li teknoloji devi Apple da 2018’in ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan şirketler arasına girdi. Ve bu sonuçlarda dikkat çeken şey; net karı ve gelirindeki artışa rağmen iPhone satışlarındaki düşüş oldu.

Nitekim geçen yılın son 3 ayında dünya çapında 77.3 milyon adet olan iPhone satışları, bu yılın ilk 3 ayında 52.2 milyona geriledi. Kaldı ki şimdiye kadar çıkan pek çok haberde de iPhone satışlarını düştüğü yönünde yorumlar bulunuyordu.

Hatta Mirabaud Securities analisti Neil Campling’in “iPhone X, Apple için bitti” yorumu sonrasında Apple hisselerinde büyük bir düşüş yaşanmıştı.

iPhone Satışları Düştü İlk çeyrek sonuçlarıyla rekor kıran Samsung da Apple için kötü haber vermiş, Apple için ürettiği OLED satışlarının 2017’ye kıyasla epey düştüğünü açıklamıştı. Neticede tüm bu söylentiler gerçek oldu ve iPhone satışlarının 52.2 milyona gerilediği ortaya çıktı. Ayrıca Ocak – Mart döneminde iPhone satışlarından elde edilen gelir de % 38.3 oranında azalarak 38 milyar dolara geriledi.

2017’nin Ekim – Aralık döneminde iPhone satışlarından elde edilen gelir 61.6 milyar dolar seviyesindeydi.

Apple'ın Net Karı ve Geliri 2018'in İlk Çeyreğinde Arttı Diğer taraftan; ABD’li teknoloji devinin iPhone satışları ve iPhone satışlarından elde ettiği geliri düşse de net karı geçen yıla kıyasla % 25.5 oranında artarak 13.8 milyar dolara yükseldi. Şirketin geliri ise % 15.5 oranında artarak 61.1 milyar dolara ulaştı ki bu rakam geçen yılın aynı döneminde 52.9 milyardı.

Sonuç olarak; Apple’ın iPhone satışları düşse de net karı ve gelirinde artış yaşanması dikkat çekti.

iPhone Satışları Düşse de Apple Net Karı Geliri Arttıİlaveten; Apple’ın 100 milyar dolar değerindeki hissesini geri alacağını duyurması da manşetlerde yer etti. Bunun nedeninin de şirketin vergi reformundan faydalanmak istemesi olduğu söylendi.

Zaten daha birkaç gün önce Donald Trump’la görüşen Tim Cook’un vergi indiriminden memnun olduğunu da duymuştuk. Şirketin hisse geri alım planıyla ilgili konuşan CFO Luca Maestri ise bunun için kesin bir tarih veremeyeceklerini çünkü miktarın çok büyük olduğunu söyledi.

Luca Maestri durumu: “Hisseleri hızlı bir şekilde geri alacağız fakat aynı zamanda bunu verimli bir şekilde yapmak istiyoruz.” sözleriyle anlattı. Ayrıca Apple’ın 200 milyar dolarlık hisse satın alımıyla birlikte 300 milyar dolarlık sermaye geri dönüş programının 275 milyar dolarlık kısmını tamamladığı söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum