Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

App Store Yeni Yılın İlk Haftasında Rekor Gelir Elde Etti

Apple’ın iOS mağazası App Store, yeni yılda harcama rekoru ile gündeme geldi.
App Store Yeni Yılın İlk Haftasında Rekor Gelir Elde Etti

Teknoloji devi Apple, iPhone ve Mac cihazları ile dünya genelinde milyonlarca tüketiciye ulaşıyor. Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan firma, geliştirdiği ürünlerin yazılım desteğini de kendisi sağlıyor ve kullancılara özel bir deneyim sunuyor. Geçtiğimiz yıl itibariyle tüm dünya koronavirüs pandemisi ile beraber yaşamaya başladı.

Bu durum teknoloji tabanlı uygulama ve servislerde de etkisini gösteriyor. İnsanlar büyük oranda evlerine kapandı ve dijital uygulamalar üzerinde daha fazla vakit geçirmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde açıklanan raporlar 2020 yılı için akıllı telefon ve mobil uygulamalardaki son durumu ortaya koydu.

Raporlara göre mobil uygulamalar harcama rekoru kırarken, akıllı telefon pazarında daralma yaşandığı görüldü. Apple’ın iOS mağazası App Store, 2020 yılı boyunca rakibi Play Store’a göre daha fazla gelir etti. Platform çok sayıda uygulamaya ev sahipliği yapıyor ve milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Yapılan yeni açıklama App Store’un yılın ilk haftasında da büyük ciroya ulaştığını gözler önüne seriyor.

App Store’da Harcama Rekoru

App Store’da Harcama Rekoru

Apple, bu Yılbaşı Günü App Store’daki uygulamalara 540 milyon dolarlık rekor bir harcama yapıldığını açıkladı. Noel arifesi ile yılbaşı gecesi arasında 1.8 milyar dolar harcayan kullanıcılar, şirketin rekor oranda gelir elde etmesini sağladı. Teknoloji devi diğer dijital “ürün ve hizmetleri” de içermesine rağmen, tatil haftası harcamalarının çoğunun oyunlar için yapıldığını belirtiyor. Akıllı telefon kullanımındaki artış mobil uygulamalara olan ilgiyi açıklıyor.

Bu durum harcama oranlarına da olumlu yansımış görünüyor. Salgın, tüketici ihtiyaçlarını ve davranışlarını çarpıcı biçimde ve belki de kalıcı olarak değiştirirken, mobil pazar 2020’de benzeri görülmemiş bir büyüme yaşadı. Sensor Tower’ın geçtiğimiz yıl raporunda App Store’un tüketici harcamaları yıllık yüzde 30.3 oranında artış yaşadı ve 72.3 milyar dolara ulaştı. Bu rakam 209 yılında 55.5 milyar dolar seviyesindeydi.

App Store İlk Günden Bu Yana 200 Milyar Dolar Gelir Elde Etti

App Store İlk Günden Bu Yana 200 Milyar Dolar Gelir Elde Etti

Apple’ın İnternet Yazılımından sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Eddy Cue açıklamasında, “Artık dünyanın dört bir yanındaki müşteriler, hayatlarını her gün büyük ve küçük şekillerde etkileyen Apple hizmetlerinin genişliği ve kalitesinden her zamankinden daha fazla ilham ve değer buldular. Nereye gittiğimiz konusunda inanılmaz derecede iyimseriz. Müşterilerimiz için olumlu ve anlamlı faydaların yanı sıra geliştiriciler ve yaratıcı topluluk için fırsatların da sonsuz olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu hafta, dünyanın dört bir yanından birçok küçük ve bağımsız geliştiricilerin büyük çoğunluğuna 2021 ve sonrasında büyüme ve genişlemelerinde yeniden yatırımları güçlendirmek için daha düşük bir komisyon sunan yeni App Store Küçük İşletme Programı da hayata geçmiş oldu.

Teknoloji devi App Store’u geliştiricilerin ve kullanıcıların beğenisine sunduğu yıl olan 2008’den bu yana 200 milyar dolardan fazla gelir elde ettiğini açıkladı. Geçtiğimiz yıl bu rakam 155 milyar dolar seviyesindeydi. Android tarafında daha fazla kullanıcı olmasına rağmen yapılan harcamalarda App Store’un her zaman daha önde olduğu görülüyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum