Dolar (%0.21) 13.6184
Euro (%-0.12) 15.2699
Sterlin (%-0.07) 18.2937
Ons (%-0.30) 1812.29
Gram (%-0.30) 792.22
Çeyrek (%-0.30) 1295.28
THYAO (%1.84) 27,72
ASELS (%-0.28) 21,30
PETKM (%1.27) 8,79
EUR/USD (%-0.36) 1.12
USD/JPY (%0.29) 114.92
EUR/GBP (%-0.06) 0.8345
Petrol (%-0.15) 87.22
Gümüş (%-2.59) 23.19
Bitcoin (%-4.19) 36050.00
Ethereum (%-3.60) 2400.64
Bist100 (%-0.76) 1,936.25

App Store’daki Bazı Uygulamalar Kullanıcılardan Gizlice Veri Topluyor

Yapılan bir araştırma App Store’da kullanıcıları yanlış yönlendiren etiketler olduğunu gösteriyor.
App Store’daki Bazı Uygulamalar Kullanıcılardan Gizlice Veri Topluyor
01 Şubat 2021 | 14:51
Yorum

ABD’li teknoloji devi Apple kullanıcılara sunduğu ürünlerin yanı sıra yazılım ve uygulama desteğini de sağıyor. iOS ekosisteminin mağazası App Store çok sayıda uygulamayı bünyesinde barındırıyor. Bu uygulamalar pek çok farklı kategoriye ayrılıyor ve değişik kullanım amaçlarına hitap ediyor. Mağazada kullanıcıların uygulamaları bulmalarını kolaylaştırmak için etiketlere yer veriliyor.

Apple bu etiketleri geçtiğimiz yılın Aralık ayında kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Teknoloji devi kullanıcılarının bir Apple platformundan yüklemek istedikleri uygulamanın gizliliğini anlamalarına yardımcı olmak için bu işlemi yapmıştı. Düzenleme ile bir uygulamanın kullanıcıların kendilerinden toplanacak verilere dair bilgi sahibi olması sağlanıyor.

Şirket ayrıca geliştiricilerin uygulamalarını ya da güncellemelerini önce Apple’a göndermelerini zorunlu hale getirdi. Böylece her bir uygulamanın kullanıcılarından isteyeceği veri türünü kontrol edebilir ve buna göre uyarılar yapılabiliyor. Yapılan bir araştırma ise gizlilik eteklerinin büyük bölümünün doğru çalışmadığını gösteriyor.

Uygulamalar Olması Gerekenden Fazla Veri Topluyor

Uygulamalar Olması Gerekenden Fazla Veri Topluyor

Apple iOS uygulamalarına yönelik gizlilik odaklı bir güncelleme yaptı ve kullanıcıların kendilerinden toplanan veriler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Geliştiricilerden gizlilik etiketlerini doldurmalarını istedi ve bu durum Facebook gibi bazı şirketlerin tepkisini çekmişti. Yapılan bir araştırma uygulamaların neredeyse yarısından fazlasının yanlış bir şekilde incelendiğini tespit etti.

Uygulamalardan bazıları tamamen yanıltıcı veya yanlış. Raporda kaç uygulamanın kontrol edildiğinden bahsedilmedi ancak her 3 uygulamadan 1’inin gizlilik etiketlerinin doğru çalışmadığı belirtiliyor. Bu uygulamalar arasında Match 3D, Rumble ve PBS gibi yapımlar bulunuyor. Yapılan kontroller sırasında bu uygulamalar yanlış bir şekilde kullanıcılardan gelen hiçbir veriyi takip etmediklerini beyan ediyordu. Ancak bu uygulamaların geliştiricilerinin gizlice veri topladığı ortaya çıktı.

Veriler Büyük Şirketler ile Paylaşılıyor

Veriler Büyük Şirketler ile Paylaşılıyor

Bununla birlikte söz konusu uygulamaların Facebook, Google ve diğer büyük düzeydeki şirketlere kullanıcıların konum bilgilerini gizlice gönderdiği ortaya çıktı. Apple, kullanıcılarının gizliliğini riske atan ilgili etiketlerde henüz bir değişiklik yapmadı. Apple uygulama etiketlerinin tam olarak doğrulanmadığını belirtti.

Şirket sözcüsü Katie Clark-AlSadder konuyla ilgili “Sağlanan bilgilerin rutin ve sürekli denetimlerini gerçekleştiriyor ve herhangi bir yanlışlığı düzeltmek için geliştiricilerle birlikte çalışıyoruz. Gizlilik bilgilerini doğru bir şekilde bize bildirmeyen uygulamaların gelecekteki güncellemeleri reddedilebilir veya App Store’dan tamamen kaldırılabilir.” diye konuştu.

Apple kullanıcılar için gizliliğin öncelikleri olduğunu belirtse de, pratikte durumun öyle olmadığı görülüyor. App Store’da bulunan uygulamaların denetlenmesinden Apple’ın sorumlu olduğu belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar