Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

App Store’daki Düşük Komisyon Ücretlerinden Bazı Geliştiriciler Yararlanmaya Başladı

Apple’ın geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptığı küçük işletmelere destek programı bazı geliştiriciler için kullanıma sunuldu.
App Store’daki Düşük Komisyon Ücretlerinden Bazı Geliştiriciler Yararlanmaya Başladı

ABD’li teknoloji ve yazılım devi Apple dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketleri arasında yer alıyor. Çok sayıda ürün ve servis ile tüketicilerin karşısına çıkan şirket, farklı gelir kalemlerine sahip olmakta. Bilindiği üzere Apple geliştirdiği ürünlerin yazılım ve uygulama desteğini de kendisi sağlıyor. iPhone ve iPad kullanıcılar uygulama desteğini App Store mağazasından sağlıyor.

Teknoloji devi buradaki uygulama geliştiricilerden belirli oranlarda komisyon alıyor. Hatta bu oranlar pek çok geliştiricinin tepkisini çekiyor. Son olarak Epic Games ile Apple bu sebepten dolayı karşı karşıya gelmiş ve battle royale oyunu Fortnite App Store’dan kaldırımıştı. İki şirket arasındaki dava halen devam ediyor.

Teknoloji şirketi diğer yandan küçük ölçekli işletmeleri ve geliştirmeleri desteklemek adına yeni bir program başlatacağını duyurmuştu. Geçtiğimiz günlerde bu program için başvurular alınmaya başlanmıştı. Proje ile geliri 1 milyon doların altında olan geliştiriciler bu programdan yararlanabilecek. Gelen son haberler Apple’ın bazı geliştiricileri desteklemeye başladığını ortaya koyuyor.

Bazı Geliştiriciler Desteklenmeye Başladı

Bazı Geliştiriciler Desteklenmeye Başladı

Apple, bazı geliştiricilerden daha az oranda komisyon almaya başladı. Teknoloji devi, programı Kasım ayında tanıttı ve yılda 1 milyon dolardan daha az kazanan geliştiricilere App Store ücretlerini yarıya indirmenin bir yolunu sunuyor. Yüzde 30 komisyon oranı ödemek yerine, katılımcılar satışlar ve uygulama içi satın alımlar için yalnızca yüzde 15 komisyon ödeyecek.

Şirket Aralık ayı başlarında kayıtlı kişileri kabul etmeye başladı ve programın 1 Ocak 2021’de başlaması gerekiyordu. Apple, en azından bazı geliştiriciler için bu uygulamayı erkenden başlatmaya karar vermiş gibi görünüyor. Araştırmacılar düşük komisyon ücretlerinin bazı geliştiriciler için aktif hale geldiğini ortaya koyuyor.

Apple, App Store’un ilk günlerinden beri geliştiricilerden yüzde 30’luk bir komisyon oranı talep ediyor. Ancak giderek daha fazla şirket, alınan yüksek komisyon oranlarından duyduğu memnuniyetsizliği dile getiriyor.

Apple programı tanıttığında, bunun platformdaki geliştiricilerin büyük çoğunluğuna fayda sağlayacağını söyledi. Bu bireyler ve küçük şirketler için iyi bir şey olsa da, bazıları bunun otoriteler tarafından antitröst incelemesinden kaçınmanın bir hamlesi olabileceğini düşünüyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum