Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AP Başkanı: Putin Ukraynalıların Direncini Hafife Aldı

Avrupa Parlamentosu Başkanı, liderler zirvesi sonrası yaptığı açıklamada, yeni dünyada Avrupa’nın rolünün yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
AP Başkanı: Putin Ukraynalıların Direncini Hafife Aldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği (AB) liderleri, bugün Rusya – Ukrayna meselesini ele almak için Fransa’nın Paris kentindeki Versay Sarayı’nda düzenlenen gayriresmi zirvede bir araya geldi. Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Roberta Metsola’nın oturumuyla başlayan zirve, yarın da devam edecek.

Avrupa Konseyi’nde açıklama yapan Metsola, Avrupa’nın yeni dünyadaki rolünü yeniden değerlendirmek için gereken dört önceliğe vurgu yaptı. Bunları;

  • Savunma ve yenilikçi teknolojilere yatırımı artırmak
  • Kremlin’e olan enerji bağımlılığını azaltmak için çabaları ikiye katlamak
  • Gıda güvenliği
  • Benzeri görülmemiş Avrupa koordinasyonu, dayanışması ve birliği olarak sıraladı.

Ukrayna’daki saldırılara değinen isim, çocuk hastanelerinin ve doğumevlerinin bombalanmasının rezalet eylemler olduğunu söyledi. Bu durumun özetini “Karşı karşıya olduğumuz tehdidin doğasını özetleyen insanlık dışı bir davranış” cümlesiyle yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in hem Ukraynalıların direncini hem de Avrupa’nın kararlılığını hafife aldığnı söyledi.

Putin Avrupa’daki Barışı Paramparça Etti

Putin Avrupa’daki Barışı Paramparça EttiPutin’in Ukrayna’ya saldırısıyla her şeyi değiştirdiğini belirtirken, verilecek tepkilerin Avrupa halkının güvenliğine yönelik büyüyen tehditle doğru orantılı olması gerektiğini aktardı.

Bu doğrultuda öncelikle savunma ve yenilikçi teknolojilere yapılan yatırımların acilen artırılması gerektiğini dile getirdi.

Ulusal bütçelerin yükseltilmesi, AB bütçesinin akıllıca kullanılması gerektiğini ifade eden Metsola, “Savunma Ajansı ve bu alanda çalışan diğer Birlik kurumları AB’nin bütçe şemsiyesi altına alınmalıdır. Tabuları daha da yıkmanın ve daha güçlü bir Avrupa savunması inşa etmenin yollarını ararken, bu seçeneği tekrar gözden geçirmeliyiz.” dedi.

Rusya’ya enerji bağımlılığını azaltmak için şu önlemlerin alınması gerektiğini aktardı:

  • Gaz, petrol ve kömür dahil olmak üzere Rus mallarının ithalatını kısıtlamak
  • Rus enerji şirketlerine verilen tüm sertifikaların gözden geçirilmesi
  • Gaz depolama seçeneklerinin ele alınması, gaz için ortak tedarik, ortak finansman planları
  • Fit for 55 paketinin daha hızlı uygulanmasıyla enerji karışımında düşük karbonlu ve yenilenebilir enerjinin payını artırmak.

“Hedefimiz Rusya’dan gelecek sıfır gaz olmalı.” diyen Metsola, sürdürülebilir, temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına, hidrojene, aynı zamanda güvenli enerji kaynaklarına geçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Gıda güvenliği konusunda tedarik hatlarının güçlendirilmesi, son madde olan Avrupa koordinasyonunun dayanışma ve birliğinin geliştirilmesi için de ileriye dönük plan yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu