Yatırım yapmaya başla!

Android Uygulamaları Konum Takibi için Google’dan İzin Alacak

Google tarafından yapılacak düzenleme ile Android uygulamalarının konum takibine kısıtlama getiriliyor.
Android Uygulamaları Konum Takibi için Google’dan İzin Alacak

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber sayısız mobil uygulama hayatımıza girdi. Milyonlarca kişi tarafından kullanılan ve farklı amaçlara yönelik olarak geliştirilen mobil uygulamalar, daha iyi deneyim sunmak adına yeni özellikler kazanıyor. Android ve iOS platformlarında sunulan uygulamaların büyük bölümünün yüklendikleri cihazlardan konum bilgisi topladıklarını biliniyor.

Bazı uygulamaların hizmet vermesi için bu veriyi toplaması zorunlu. Ancak pek çok uygulamanın ise konum verisini gereksiz yere topladığı belirtiliyor. Hatta toplanan bu verilerin üçüncü kişiler ile paylaşıldığı ve güvenlik ihlallerinin ortaya çıktığı daha önce sıkça gündeme gelmişti. Google’ın son yayınladığı Android 10 işletim sisteminde kullanıcılar konum bilgisinin toplanmasını sınırlandırma yetkisine sahip.

Bir sonraki işletim sistemi olacak Android 11’de ise konum takibine yönelik daha kısıtlayıcı önlemler alınacak. Yapılacak olan değişiklik sadece tüm Android kullanıcılarını kapsayacak ve Play Store üzerinden yeni bir gizlilik politikası belirlenecek.

Konum Takibine Yeni Düzenleme

Konum Takibine Yeni Düzenleme

Google’ın uygulama mağazası Play Store’un gizlilik politikası konum takibine yönelik sınırlandırmalar getirmek amacıyla güncelleniyor. Buna göre artık mağazada uygulamalarını yayınlayacak olan geliştiricilerin, konum takibi yapmaları için ilk olarak Google’dan onay almaları gerekecek. Google’a göre konum verisi toplayan pek çok uygulamanın aslında bu veriye ihtiyacı bulunmuyor.

Yazılım devinden yapılan açıklamada “Arka planda konum takibi yapan uygulamaları incelediğimizde çoğu uygulamanın buna ihtiyacı olmadığının farkına vardık. Bu uygulamaların büyük çoğunluğu, sadece kullanıcı uygulamayı kullandığı zaman konum takibi yaparak aynı işlevleri yerine getirebilecek durumdaydı. Kullanıcıların konum bilgilerini ne zaman paylaşacaklarını seçmelerini kolaylaştırmak istiyoruz. Uygulamalar gerek duymadıkları halde kullanıcılardan konum bilgisi almamalı.” ifadelerine yer verildi.

Uygulamalara Sıkı Takip

Uygulamalara Sıkı Takip

Evet kullanıcılar kendileri konum takibine yönelik düzenleme yapabiliyor ancak artık ilk olarak bunu talep edilmesi için Google’dan izin alma şartı olacak. Google geliştiricilere bu aşamada neden konum takibi yapmak istediklerine dair çeşitli sorular soracak. Pek çok uygulamanın Google’ın denetimi sonrası konum takibi için istemeyecek olması kullanıcıları biraz olsun rahatlatacaktır.

Yapılan inceleme sonrası uygun bulunan uygulamaların kullanıcılardan konum veri toplamasına izin verilecek. Şirketin yeni gizlilik politikası Nisan itibaren uygulamaya konacak. Ağustos’ta yeni uygulamalara yaptırım uygulanacak. Kasım ayında ise Play Store’da hazırda bulunan uygulamalar bu yaptırımlar ile karşı karşıya kalacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum