Yatırım yapmaya başla!

Android Mağazası Zararlı Reklam Gösterimi Yapan Virüslü Uygulamalardan Geçilmiyor

Android mağazası Play Store’da reklam gösterimi yapan virüslü uygulamalara rastlandı.
Android Mağazası Zararlı Reklam Gösterimi Yapan Virüslü Uygulamalardan Geçilmiyor

Android kullanıcılarının uygulama desteği aldığı mağaza Play Store sayısız uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Her geçen gün geliştiriciler tarafından yeni uygulamalar ekleniyor ve bu sayede hem ürünü geliştirenler hem de Google büyük gelir elde ediyor. Ancak Play Store sıklıkla güvenlik sorunları ile gündeme geliyor. Bugüne kadar pek çok kez Android mağazasında zararlı yazılım barındıran uygulamalar ortaya çıktı.

Google tespit edilen bu uygulamaları kurallar gereği hemen kaldırıyor. Ancak buna rağmen yeni uygulamalar ortaya çıkıyor ve bu süreçte milyonlarca kullanıcıyı etkiliyor. Bu yazılımlardan bazıları virüslü olurken bazıları ise reklam izinsiz reklam gösterimleri yaparak kullanıcıların cihazlarına yerleşiyor.

Google’ın aldığı tüm önlemlere rağmen Play Store’da zararlı reklam yazılımı içeren yeni uygulamalar tespit edildi. Güvenlik şirketi ESET’in araştırması milyonlarca kişi tarafından indirilen 42 uygulamayı ortaya çıkardı.

Play Store’da Zararlı Uygulamaların Sonu Gelmiyor

Play Store’da Zararlı Uygulamaların Sonu Gelmiyor

Güvenlik şirketi ESET, Play Store’da 8 milyondan fazla indirilmiş 42 uygulamada zararlı reklam yazılımı tespit etti. Bu yazılımlar WhatsApp, Facebook, Instagram gibi popüler uygulamaları taklit ediyor. Telefonlara yüklenmesi ile beraber kullanıcılara izinsiz reklam gösterimi yapmaya başlıyor. Üstelik uygulama yüklendikten sonra ortalıktan kayboluyor ve dolayısıyla silmek oldukça zorlaşıyor.

Kullanıcıların cihazlarında rastgele reklam gösterimi yapan uygulamalar telefonları adeta kullanılmaz hale getiriyor. Uygulamayı geliştirenler kısayolları otomatik olarak silinecek hale getirmiş. ESET’in ortaya çıkardığı uygulamalar arasında 5 milyonu aşkın indirme sayısı ile dikkat çeken Video Download Master yer alıyor. Bununla beraber 500 binden fazla indirilen Ringtone Maker Pro, Tank Classic gibi uygulamalar öne çıkıyor.

Güvenlik Uzmanları Uyarıyor

Güvenlik Uzmanları Uyarıyor

Uzmanlar tespit edilen uygulamaların büyük bölümünün Google tarafından kaldırıldığını belirtiyor. Ancak buna rağmen Play Store’da benzer faaliyetlerde bulunan uygulamaların varlığına dikkat çekiliyor ve kullanıcılar uyarılıyor. Güvenlik uzmanları cihazlarına emin olmadıkları uygulamaları indirmemelerini öneriyor.

Android mağazasında bu durumlara sıkça rastlanıyor. iOS mağazası App Store’da uygulamalar belirli bir onay sürecinden geçiyor. Play Store’da bu süreç çok daha esnek işlediği için kötü niyetli kişiler için Android kullanıcıları hedef haline geliyor. Diğer yandan ortaya çıkan son reklam virüsü Vietnamlı bir üniversite öğrencsi tarafından Play Store’a yüklendiği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum