Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Android 12 Sürümüne Yakındaki Kişiler ile Wi-Fi Paylaşma Özelliği Gelebilir

Google, Android 12 ile Wi-Fi ağlarının yakındaki kişilerle paylaşılmasını mümkün kılacak.
Android 12 Sürümüne Yakındaki Kişiler ile Wi-Fi Paylaşma Özelliği Gelebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’li teknoloji ve yazılım devi Google, akıllı telefonların büyük bölümüne işletim sistemi desteği sağlıyor. Android ekosistemi günümüzde milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Her yıl yeni bir Android sürümü geliştiriliyor ve kullanıcılara birbirinden kullanışlı özellikler sunuluyor. Google son olarak Android 11’i yayınladı ve bu işletim sistemi yeni nesil akıllı telefonlarda yerini almaya başladı. Şirket bir yandan da Android 12’nin çalışmalarına başlamış durumda.

Bilindiği üzere kablosuz internet teknolojisi hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini almış durumda. Gerek Wi-Fi gerek hücresel veri ile bu teknolojiler insanların en hızlı ve pratik şekilde internete bağlanmasını sağlıyor. Yeni işletim sistemi ile Wi-Fi paylaşım özelliği daha kullanışlı hale gelecek. Bir Google mühendisi tarafından yapılan çalışma kablosuz internetin yakındaki kişiler ile kolayca paylaşımına imkan tanıyacağını gösteriyor.

Android 12 ile Yeni Wi-Fi Paylaşım Özelliği

Android 12 ile Yeni Wi-Fi Paylaşım Özelliği

Wi-Fi şifrenizi birçok insanla paylaşmak istediğinizde, bunu yapmak kısa sürede can sıkıcı hale gelebilir. İnsanlara şifreyi söylemek bir seçenektir, ancak bu size kimin ve hangi cihazların ağınıza bağlanabileceği konusunda daha az kontrol sağlar. Ayrıca bunun için daha kolay şifreler belirlersiniz.

Android 10 çalıştıran cihazlarda Wi-Fi şifreleri QR kodu şeklinde kolayca paylaşılabiliyor. Wi-Fi Easy Connect protokolü sayesinde bir QR kodunu tarayarak Wi-Fi cihazlarını bağlamak mümkün hale geldi.

Bu yeni cihazlar eklemenin daha kolay ve daha güvenli bir yolu olsa da, hala birkaç dezavantaj bulunuyor. Google, Wi-Fi şifrenizi paylaşmanın daha da kolay bir yolu üzerinde çalışıyor ve yaklaşan Android 12 sürümünde piyasaya çıkabilir.

Wi-Fi Paylaşmak Daha Kolay Hale Geliyor

Wi-Fi Paylaşmak Daha Kolay Hale Geliyor

Google, üretilen QR kodunu şirketin Yakında Paylaşım özelliğini kullanarak başkalarıyla daha kolay paylaşmanıza olanak tanıyan bir çözüm üzerinde çalışıyor. Google mühendisi Abel Tesfaye tarafından AOSP’ye sunulan yeni bir rapor , yakındaki bir paylaşım düğmesini uygulamak için “Wi-Fi Paylaş” sayfasını değiştirmeyi amaçlıyor. Dokunulduğunda, varsayılan yakındaki kişiler ile paylaşım aracı başlatılır böylece kullanıcı QR kod yakındaki herhangi bir kişi ile paylaşılabilir.

‘Yakındaki Kişiler’ özelliği fiziksel iletişim veya herhangi bir kodun taranmasını gerektirmediğinden, Wi-Fi şifrensini odanın her yerinden paylaşmayı mümkün kılıyor Ayrıca, herhangi bir dosyanın paylaşılması, hem gönderenin hem de alıcının onayını gerektirir, bu nedenle aynı şeyin Wi-Fi kimlik bilgilerini paylaşmak için de geçerli olacağı düşünülüyor.

Bu özelliğin Android 12’de yer alacağına dair Google’dan net bir açıklama gelmiş değil. İlerleyen dönemde bu konuyla ilgili yeni bilgilerin gelmesi bekleniyor. Önümüzdeki ay Android 12 Geliştirici Önizlemesi sürümünün yayınlanması bekleniyor. Ancak bu özelliğin ikinci ya da üçüncü geliştirici önizlemesinden sonra ortaya çıkması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu