Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Android 11’e Performansı ve Pil Süresini Artıracak Arka Plan Özelliği Geliyor

Google’ın geliştirmeyi sürdürdüğü Android 11’de kullanıcı dostu bir özellik daha ortaya çıktı.
Android 11’e Performansı ve Pil Süresini Artıracak Arka Plan Özelliği Geliyor
Yorum

Akıllı telefon modelleri yeni teknoloji ile beraber sürekli güncelleniyor. Apple, Samsung, Huawei, Xiaomi birbirinden iddialı modeller ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu değişim cihaz tarafında olduğu gibi yazılım tarafında da yaşanıyor. Apple, iPhone modelleri için her yıl yeni bir iOS sürümü çıkarıyor.

Şirket geçtiğimiz günlerde iOS 14’ü kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Pazardaki diğer telefonlar ise Google imzalı Android sürümleri ile tüketicilerin karşısına geliyor. ABD’li şirket şu sıralar Android 11 üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Yeni işletim sistemi ile kullanıcılar pek çok yenilik ile karşılaşacak. Geçtiğimiz aylardan bu yana Android 11’e dair pek çok bilgi ortaya çıkmıştı.

Sistemin kullanıcıları standart kamera uygulamalarına yönlendirecek bir altyapıya sahip olacağı belirtilmişti. Akıllı telefonlar ne kadar güçlü donanımlara sahip olsa da işletim sistemlerinin altyapısı performansı belirleyen başlıca etkenler arasında yer alıyor. Android 11’de ise bunu artıracak yararlı bir özelliğin olacağı ortaya çıktı.

Arka Plan Uygulamaları Dondurulabilecek

Arka Plan Uygulamaları Dondurulabilecek

Akıllı telefon modelleri geliştikçe kullanıcılara daha iyi bir performans ve uzun pil ömrü sunuluyor. Bunun için hem donanım hem de yazılım tarafında geliştirmeler yapılması gerekiyor. Android 11’e gelecek bir özellik telefonların performansını ve batarya süresinin artmasına neden olacak. Pixel 3 sahibi bir kullanıcı Android 11’de arka planda çalışan uygulamaları donduran bir özelliği fark etti.

Bu özelliğin bazı Pixel 4 cihazlarda aktif olarak kullanılabildiği belirtiliyor. Android 11’in dağıtımının başlaması ile beraber diğer akıllı telefon kullanıcılarının da bu özelliğe kavuşması bekleniyor. Google bunun için önbellekteki uygulamanın arka planda dondurulmasını sağlıyor. Böylece CPU’da yer kaplamıyor ve fazladan güç tüketiminin önüne geçilmiş oluyor.

Özellik ilk olarak Android 11’in ikinci beta sürümüne ortaya çıkmıştı. Google, Android 11’de arka plan dondurma özelliğini varsayılan ayarlarda aktifleştirilmiş halde sunacak. İsteyen kullanıcılar bu özelliği devre dışı bırakabilecek. Söz konusu özelliğin özellikle giriş ve orta seviyeye hitap eden akıllı telefon modelleri için son derece yararlı olacağını söyleyebiliriz. Arka planda çok fazla uygulamanın çalışması telefonda donma sorunlarına neden olabiliyor.

Galaxy Note 20 gibi yeni nesil amiral gemilerinde ise bu özellik çok fazla tercih edilmeyebilir. Çünkü arka planda dondurulan bir uygulamanın yeniden açılması zaman alabilir. Android 11’in önümüzdeki aylarda akıllı telefon kullanıcıları ile buluşması bekleniyor. Bu tarih her markada ve modelde farklılık gösterecektir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu