Yatırım yapmaya başla!

Android 11 Geliştiriciler Arasında Yine bir Tatlı İsmiyle Anılıyor

Google’ın geliştirdiği son işletim sistemi Android 11’in de yine bir tatlı ismine sahip olduğu ortaya çıktı.
Android 11 Geliştiriciler Arasında Yine bir Tatlı İsmiyle Anılıyor

Akıllı telefonlar hayatımızın her alanında başlıca iletişim aracı haline geldi. Mobil cihazların yaygınlaşması ile beraber geliştirilen işletim sistemleri de yeni özellikler kazanıyor. Google’ın geliştirmekte olduğu Android sürümlerine her yıl yenisi ekleniyor. Şirket son olarak geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Android 10 sürümünü yayınlamış ve akıllı telefon üreticilerine sunmuştu.

Bu işletim sisteminin güncelleme takvimi çerçevesinde dağıtımı halen devam ediyor. Google diğer yandan bir sonraki işletim sistemi Android 11 üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde yeni sürümün geliştirici betası yayınlanmıştı. Gelecek işletim sistemi ile pek çok yeni özellik kullanıcılara sunulacak.

Bilindiği üzere Google önceki Android sürümlerinde tatlı isimlerini kullanmıştı. Lollipop, KitKat gibi isimler Android sürümlerinde kendisine yer bulmuştu. Şirket geçtiğimiz yıl duyurduğu Android 10’da ise bu geleneği sonlandırmış ve alfabetik olarak tanıtmaya başlamıştı. Ancak arka planda Android sürümlerine tatlı isimleri verilmeye devam ediyor.

Android 11’in Diğer Adı Ortaya Çıktı

Android 11’in Diğer Adı Ortaya Çıktı

Google 2009 yılından beri Android sürümlerine tatlı isimlerine veriyordu. Son olarak Android Q olarak gelmesi beklenen sürüm Android 10 olarak karşımıza çıkmıştı. Eğer şirket tatlı ismiyle devam etseydi Q sürümü Quince Tart anlamına geliyordu.

Google’ın Android mühendislerinden Dave Burke, Android 11’in de şirket içerisinde Red Velvet Cake adıyla anıldığını söyledi. Hatta sürüm Android 11 RVC şekilde kısaltılarak telaffuz ediliyor. Red Velvet Cake Türkçe’ye çevrildiğinde Kırmızı Kadife Pasta ya da Kırmızı Kadife Kek anlamına geliyor.

Google geliştirmekte olduğu Android 11’in hiçbir servisinde bu isme yer vermiyor. Önümüzdeki 40 günlük süre içerisinde isim konusunda somut adımlar atılabileceği belirtiliyor. Eğer gelenek devam etseydi Android 11’in de Android R adıyla geleceğini görebilirdik. Önümüzdeki aylarda işletim sisteminin son haliye kararlı sürümünün yayınlanması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum