Yatırım yapmaya başla!

Anayasa Mahkemesi BTK Başkanı’na Yetki Sınırlaması Getirdi!

Anayasa Mahkemesi aldığı karar ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun almış olduğu erişim engellemelerine kısıtlama getirdi. İşte detaylar…
Anayasa Mahkemesi BTK Başkanı’na Yetki Sınırlaması Getirdi!

Bilindiği üzere internette uygunsuz olarak nitelendirilen pek çok siteye ve yayına Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından anlık olarak erişim engellemesi getirilebiliyor. Çoğunlukla mahkeme kararı ile kapatılan bu sitelere BTK Başkanı tararından da re-sen erişim engellemesi getirilebiliyordu.

Anayasa Mahkemesi aldığı tarihi bir karar ile bu yetkiyi sınırlandırmış oldu. Mahkeme müstehcenlik suçu barındıran internet yayınlarını re-sen erişimi engelleme yetkisi veren düzenlemeyi, Anayasa’ya aykırı bularak iptal etmiş oldu.

Yetki Haberleşme Hürriyetine Aykırı Bulundu

Anayasa Mahkemesi almış olduğu karara gerekçe olarak hakim onayı olmaksızın haberleşme hürriyetinin sınırlandırılmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu belirtti. Genel Kurulda yapılan oylamada 6 oya karşı 11 oy ile kuralın iptaline karar verildi.

Bu karar erişim engeli bulunan sitelerdeki kararın kalkacağı anlamına gelmiyor. Ancak BTK Başkanı’nın kendisinin sitelerle ilgili erişim kısıtlaması getirilmesine sınırlandırma getirilmiş oldu. Gün itibariyle erişim engeli bulunan sitelerin çoğunun mahkeme kararı ile kapatıldığını söylemekte yarar var. Dolayısı ile bu sitelerle ilgili değişen bir şey olmayacak.

Mahkemenin Aldığı Karar 1 Yıl Sonra Geçerli Olacak

Anayasa Mahkemesi’nin BTK ile ilgili almış olduğu yetki sınırlandırması kararı 1 yıl sonra yürürlüğe girecek. Ancak hükumetin, alınmış olan karara karşın yeni bir düzenleme getirmesi bekleniyor. Bu süre içerisinde ne gibi gelişmeler yaşanacak bekleyip göreceğiz.

Mahkemenin almış olduğu kararın açıklamasında haberleşme ve iletişim araçlarının daha fazla kullanılmaya başlandığına yer verildi. Ancak zararlı içeriklerin de sıklıkla bulunduğunu belirten mahkeme, her yayının haberleşme hürriyeti kapsamında değerlendirilemeyeceğine yer verdi.

Konuyla ilgili Anayasa Mahkemesi’nden şu ifadelere yer verildi.
“Esas amacı haberleşme ve bilgi paylaşımı olan sitelerde yer alan içeriği suç oluşturabilecek yayınlar nedeniyle hakim onayı olmaksızın sitenin tümüne yönelik olarak resen erişimin engellenmesi kararı verilmesi, Anayasa’nın 22. maddesinde haberleşmenin kanunla yetkili kılınmış mercii tarafından engellenmesi halinde engelleme kararının yirmi dört saat içinde görevli hakimin onayına sunulacağı şeklinde açıkça ifade edilen güvenceyle bağdaşmamaktadır.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum