Yatırım yapmaya başla!

AMD, Ryzen 3000 Serisi ile Intel’in Yıllar Süren Hakimiyetine Son Veriyor

Bilgisayar işlemcileri arasında uzun yıllardır süren rekabet bu yıl itibariyle tersine dönüyor. AMD’nin geliştirdiği yeni işlemci modeli Ryzen 3000, Intel’in hakimiyetine son veriyor.
AMD, Ryzen 3000 Serisi ile Intel’in Yıllar Süren Hakimiyetine Son Veriyor

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar kullanıcıları için piyasada iki işlemci üreticisi bulunuyor. Intel ve AMD uzun yıllar boyu pazarın tamamını domine ediyor. Geçmiş yıllara bakıldığında Intel’in rakibine nazaran bariz üstünlüğünden söz edebiliriz. AMD kullanıcıları hatırlayacaktır eski modelleri sıkça ısınma sorunu ile gündeme geliyordu.

Intel’in bilgisayar üreticileri ile yaptığı anlaşmalar, kullanıcıya sunduğu yüksek performans 20 yıl boyunca rakibi AMD’nin açık ara önde olmasına neden oldu. Ancak son yıllarda ibrenin tersine döndüğü görülüyor.

AMD’nin yeni nesil işlemci modellerinde büyük gelişim yaşadığı ve rakibi ile arasındaki farkı kapatmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Uzmanlar rekabetin daha dişli hale geleceğini ve AMD’nin Ryzen 3000 serisi ile Intel’i geride bırakabileceğini tahmin ediyor.

AMD Ryzen 3000 ile Ezber Bozmaya Hazırlanıyor

AMD Ryzen 3000 ile Ezber Bozmaya Hazırlanıyor

Geçmiş 20 yıla göz atıldığında Intel işlemcilerin güç, performans ve fiyat anlamında daha önce olduğunu söylemek mümkün. Ancak Ryzen 3000 ile ibre tersine dönebilir. Uzmanlar AMD’nin Ryzen 3000 serisi ile ezber bozacağını ve rakibi Intel’i performans olarak geride bırakmaya hazırlandığını ifade ediyor. 7 nm teknolojisi ile geliştirilen Ryzen 3000, aynı sınıfta Intel’i geride bırkamış oldu.

Bilindiği üzere AMD işlemciler Intel’e nazaran çok daha uygun fiyat ile satışa sunuluyor. Performans olarak rakibinin önüne geçen AMD, kullanıcılar için oldukça cazip bir seçenek olacaktır. Bununla beraber Intel’in işlemcileri AMD’ye nazaran daha fazla güç tüketimine sahip.

Bu da ürünün çalışma sıcaklığının daha fazla olmasına neden oluyor. Uzun yıllar süren rekabet sonrası AMD’nin rakibini geçmesi 20 yıl zaman aldı. Bundan sonraki süreçte rekabetin nasıl şekilleneceği ise şimdiden merak konusu oldu. Ryzen 3000 serisi AMD’ye borsada da olumlu yansıdı. MarketWatch tarafından hazırlanan raporda AMD’nin hisselerinde yüzde 2.1’lik bir artış göze çarpıyor.

AMD’nin Yükselişinin Sürmesi Bekleniyor

AMD’nin Yükselişinin Sürmesi Bekleniyor

Uzmanlar AMD’nin son yıllarda yakaladığı ivmelenmenin artarak devam edeceğini tahmin ediyor. Şirketin yükselişini sürdürmesinin beraberinde tüm pazarı büyüteceği düşünülüyor. Bilindiği üzere AMD sadece işlemci üreten bir şirket değil. ABD’li teknoloji devi, ekran kartı pazarında da Nvidia ile dişli bir rekabetin içerisinde.

Radeon serisi ekran kartları Nvidia’nin yüksek performanslı ürünlerinin karşısında yer alıyor. Uzmanlar AMD’nin yükselişinin sürmesi halinde Intel ile beraber Nvidia’nın da pazar payında düşüş yaşayabileceğine dikkat çekiyor.

Son dönemde yaşanan gelişmeler ve uzmanların geleceğe dayalı tahminleri sonrası AMD için olumlu bir havanın hakim olduğunu söyleyebiliriz. Eğer süreç bu şekilde ilerlerse pek çok teknoloji devi yapacağı anlaşmalar neticesinde AMD imzalı işlemcilere yer verebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum