Yatırım yapmaya başla!

AMD’nin RX 5700 Serisi Ekran Kartları Sorunlar ile Gündemde

AMD imzalı RXR 5700 serisi ekran kartlarında yazılımsal sorunların olduğu belirtiliyor.
AMD’nin RX 5700 Serisi Ekran Kartları Sorunlar ile Gündemde

Ekran kartı pazarında AMD ve Nvidia arasında yaşanan sıkı rekabet her geçen gün başka bir boyuta taşınıyor. Üreticiler birbirinden iddialı modelleri piyasaya sunuyor ve kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Pazarda büyük pay Nvidia’da olsa da AMD piyasaya dikkatleri üzerine çekecek ekran kartı modelleri sürüyor. Bu ekran kartları arasında geçtiğimiz yılın Haziran ayında tanıtılan RX 5700 serisi büyük beğeni toplamıştı.

AMD işlemci tarafında olduğu gibi ekran kartı tarafında da rakiplerine göre daha uygun bir fiyat politikası izliyor. RX 5700 ve 5700 XT modelleri 7 nm fabrikasyon süreci ile üretilmiş ekran kartları olarak biliniyor. Ancak bu karta sahip olan pek çok kullanıcı AMD’ye yaşadığı sorunlara dair geri bildirimlerde bulunuyor.

Çıkalı 9 ay geçmesine rağmen söz konusu ekran kartlarının yazılımsal sorunları olduğu belirtiliyor. Kartların satışa sunulduğu fiyat aralığı 3000 – 3500 TL seviyesinde. Nvidia tarafında bu ekran kartına denk olan model olarak RTX 2070 SUPER öne çıkıyor.

AMD Ekran Kartlarında Yazılım Sorunları

AMD Ekran Kartlarında Yazılım Sorunları

Ekran kartlarında ortaya çıkan yazılımsal sorunlar ilk kez görülmüyor. Çıkan hatalar sonrası üreticiler yayınladıkları güncellemeler ile bu sorunları gideriyor. Ancak RX 5700 serisinde bu durum hala ortadan kaldırılmış değil. Daha önce Nvidia’nın RTX serisinde de benzer sorunlar ortaya çıkmış ancak şirket yayınladığı güncellemeler ile bu sorunları ortadan kaldırmıştı. AMD forumlarında pek çok kullanıcı söz konusu ekran kartlarına dair şikayetlerde bulunuyor.

Sorunlar ağırlıklı olarak RX 5700 ve 5700 XT modellerinde görülüyor. Bununla beraber RX 570 ve RX 5600 modellerinde de benzer sorunları dile getirenler mevcut. Belirtilen hatalar ise ağırlıklı olarak siyah ekran sorunu oluyor. Bununla beraber sinyalde kesinti, FreeSync sorunları ve ses kesintileri de yaşanan hatalar arasında. Kullanıcılar AMD’nin yayınladığı güncellemeler ile bu sorunların bir kısmının düzeldiğini ancak daha sonrasında ortaya yeni hatalar çıktığını belirtiyor.

Kartlarda donanımsal bir soruna rastlanmıyor. Yani ısınma ya da performansta düşüklük gibi bir şikayete yer verilmemiş. Forumlarda bazı kullanıcılar ellerindeki kartı satıp yerine Nvidia modeli aldıklarını belirtiyor. Şirketin bu sorunları önümüzdeki günlerde yayınlayacağı güncellemeler ile ortadan kaldırır mı önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum