Yatırım yapmaya başla!

AMD’nin Avrupa Pazarındaki Yükselişi Dikkat Çekiyor

İşlemci devi AMD son yıllarda Ryzen serisi ile Avrupa’da büyük ilgi görüyor.
AMD’nin Avrupa Pazarındaki Yükselişi Dikkat Çekiyor

Kişisel bilgisayarlar için işlemci üreten başlıca şirketler Intel ile AMD arasındaki rekabet her geçen gün daha fazla kızışmaya devam ediyor. Intel bugün itibariyle pazarın büyük bölümünü elinde tutuyor. Geçmiş yıllarda iki şirket arasında Intel’in büyük bir üstünlüğü söz konusuydu. Son yıllarda ise AMD’nin farkı sürekli erittiğine tanık oluyoruz. Özellikle Ryzen serisi işlemciler hem performans hem fiyat anlamında kullanıcıların ilgisini fazlasıyla çekmişe benziyor.

Gelen son haberler Avrupa pazarında AMD’nin daha fazla tercih edildiği yönünde. Avrupa Donanım Birliği tarafından düzenlenen ankette katılımcılara hangi işlemciyi tercih ettikleri soruldu. Cevaplarda AMD’nin daha fazla tercih edildiği görülüyor. Geçmiş yıllarda yapılan anketlerde Intel üretimi işlemcilerin büyük bir üstünlüğü olmaktaydı. Üstelik aradaki farkın bir yıl gibi kısa sürede kapanması anketin çarpıcı bir diğer detayı olarak karşımıza çıkıyor.

AMD Avrupa’da İlgi Görüyor

AMD Avrupa’da İlgi Görüyor

Intel ve AMD son dönemde kullanıcıları kendisine çekmek adına son teknoloji ürünü işlemciler piyasaya sürüyor. Her iki üretici de geliştirdikleri modellerde adeta birbirleri ile rekabet ediyor. Bu durum müşteri tercihlerine önemli ölçüde yansıyor. Genel olarak denk performans sunan işlemcilerde AMD’nin fiyat olarak rakibine oranla daha cazip seçenekler sunduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki Avrupa’daki kullanıcılar üzerinde yapılan anket bu etkiyi gözler önüne seriyor.

Avrupa Donanım Birliği (EHA) tarafından yapılan ankette Avrupa’daki kullanıcıların yüzde 60’ının işlemci tercihini AMD’den yana kullandığını gösteriyor. Geçtiğimiz yapılan ankette bu oran tam tersi olarak yüzde 60 Intel lehine çıkmıştı. Şirketin Ryzen serisi yeni nesil işlemcileri ile nefesini Intel’in ensesinde hissettirdiği görülüyor. Bu işlemciler arasında özellikle Ryzen 3000 serisinin büyük fark yarattığı belirtiliyor.

Sektörün içerisinden yapılan pek çok anket son dönemde AMD imzalı işlemcilere olan ilginin arttığını gösteriyor. Anketi yapan birliğin başındaki isim Koen Crijns, AMD’nin başarısı ile ilgili yaptığı değerlendirmede, şirketin fiyat/performans ürünleriyle tüketicinin ilgisini çekmeyi başardığını ifade etti.

Ekran Kartında Nvidia’nın Sözü Geçiyor

Ekran Kartında Nvidia’nın Sözü Geçiyor

AMD’nin işlemci alanında Intel’e karşı elde ettiği başarıyı ekran kartı alanında gösteremediği görülüyor. Ankette tüketicilere tercih ettikleri ekran kartı modelleri soruldu. Bu alanda Nvidia’nın AMD’ye karşı üstünlüğü göze çarpıyor. Şu an için ankete katılan tüketicilerin sadece yüzde 23’ünün AMD imzalı ekran kartını tercih ettiği görülüyor. Ekran kartı pazarında halen Nvidia’nın rakibine büyük bir üstünlüğü söz konusu.

Nvidia son dönemde RTX destekli ekran kartları ile kullanıcıların beğenisini kazanmış durumda. Ray Tracing yani ışın izleme adı verilen bu teknoloji ile çok daha gerçekçi ve etkileyici görüntüler elde edilebiliyor. AMD işlemci pazarında her geçen gün Intel’e biraz daha yaklaşıyor. Ekran kartı alanında Nvidia’yı yakalaması için işinin o kadar kolay olmadığını söyleyebiliriz. Intel’in AMD’ye karşı ne gibi stratejiler geliştireceğini ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum