Yatırım yapmaya başla!

Amazon’un PillPack Cephesinde Wal-Mart’ı Yenmesi Rekabetin Büyüklüğünü Gösterdi

PillPack cephesinde Wal-Mart'a büyük kayıplar yaşatan Amazon, sağlık sektöründe perakendecinin önüne geçti. Ve bu durum, ikilinin mücadelesinin ne kadar çekişmeli olduğunu gündeme getirdi...
Amazon’un PillPack Cephesinde Wal-Mart’ı Yenmesi Rekabetin Büyüklüğünü Gösterdi

Pek çok alanda çekişmeli bir mücadele içerisinde olan Amazon ile Wal-Mart’ın ne kadar sıkı rekabet ettiği, e-ticaret devinin son hamlesiyle bir kez daha gözler önüne serildi. Zira Wal-Mart’ın da almak için uğraştığı online eczane girişimi PillPack, Amazon tarafından satın alındı ve bu hamle Wal-Mart’a epey pahalıya patladı.

Öyle ki Nisan ayında çıkan haberlerde; Wal-Mart’ın PillPack’i 700 milyon dolar civarında bir rakam karşılığında almak istediği söylenirken Amazon’un da startup şirketiyle ilgilendiği belirtilmişti. Neticede; bu rekabet PillPack’e 1 milyar dolar teklif veren Amazon lehine sonuçlandı ve Wal-Mart kaybeden tarafta yer aldı.

Hatta Amazon’un Perşembe günü PillPack’i satın aldığını duyurması, Wal-Mart hisselerini alt üst ederek şirkete 3 milyar dolar kaybettirmişti.

Amazon'un PillPack'i Satın Alması Wal-Mart'a Darbe OlduVe uzmanların bu durumu; “Wal-Mart’ın PillPack’i satın alması şirkete 700 milyon dolara mal olabilirdi, ama satın almaması 3 milyar dolara mal oldu” sözleriyle tanımlaması dikkat çekmişti.

Ayrıca aynı gün kendi yerel ağını kurmak isteyen girişimciler için bir program başlatacağını da duyuran Amazon’un açıklamaları Wal-Mart’ın dışında daha birçok şirketin piyasa değerinden milyar dolarlar götürmüştü.

Diğer taraftan; Amazon’un PillPack cephesinde Wal-Mart’a karşı büyük bir hamle yapmış olması iki dev arasındaki rekabette gelinen noktayı ortaya koydu.

Amazon'un PillPack'i Satın Alması Wal-Mart'a Büyük Kayıplar YaşattıÇünkü Amazon ile Wal-Mart’ın pek çok sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de rekabet ettikleri biliniyordu. Keza Amazon’dan sonra Wal-Mart da sağlık sektörüne giriş yapıyor yönündeki haberler de bu durumu kanıtlamıştı.

Diğer taraftan; ikilinin Hindistan pazarı için karşı karşıya geldiği Flipkart cephesindeki savaşı ise Wal-Mart lehine sonuçlanmıştı.

Wal-Mart Flipkart Cephesinde Amazon'a Hamle Yaptı Wal-Mart’ın Flipkart’ı satın alması ile nihayete eren rekabette Amazon’un yenilgisi dikkat çekmişti. Çünkü Hindistan her iki firma için de kilit pazarlardan bir tanesiydi ve Amazon’un Güneydoğu Asya pazarında Alibaba’ya yenilmesinin ardından gözünü buraya diktiği biliniyordu. İlaveten; iki devin rekabeti sırasında Wal-Mart’ın Japon e-ticaret şirketi Rakuten’le anlaşma yapması da dikkat çekmişti.

Dünyanın ilk 2 trilyon dolarlık şirketi olabileceği söylenen Amazon’a yetişebilmek için elinden geleni ardına koymayan Wal-Mart’ın kasiyersiz mağaza projesi, Instacart’la anlaşması, global para transfer servisini duyurması ve dahası, hep Amazon rekabetinin sonuçlarıydı. Kısacası; PillPack satın alması mücadeledeki son adım oldu ve Amazon hamle sırasını Wal-Mart’a bıraktı. Bakalım, cephedeki yeni gelişme hangi tarafın yararına olacak?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum