Yatırım yapmaya başla!

Amazon Hissedarları Yüz Tanıma Teknolojisinin Devlete Satışının Yasaklanmasını Kabul Etmedi

Amazon’un yüz tanıma teknolojisini devlet kurumlarına satmasını durdurma girişimi, yapılan hissedar oylamasıyla başarısız oldu. İşte detaylar;
Amazon Hissedarları Yüz Tanıma Teknolojisinin Devlete Satışının Yasaklanmasını Kabul Etmedi

Cuma günü bildirilen düzenleyici rapora göre Amazon hissedarlarının ezici çoğunluğu, şirketin yüz tanıma teknolojisini devlet kurumlarına satmayı bırakması yönündeki teklifi reddederken hizmeti denetleme kararı daha fazla destek aldı.

Hissedar oylarının yalnızca yüzde 2.4’ü yüz tanıma teknolojisinin yasaklanmasından yanayken, Amazon’un Rekognition servisinin insan haklarına ve mahremiyete zarar verdiği kapsamının çalışılmasını isteyen ikinci öneri yüzde 27.5 destek aldı.

Sonuçta Amazon’un teknolojisini Oregon ve Florida’daki kanun güçlerine satması, şirketi yüz tanıma konusunda giderek büyüyen bir ülke tartışmasının içine sürüklemişti.

Amazon Hissedarları Yüz Tanıma Teknolojisinin Devlete Satışının Yasaklanmasını Kabul EtmediNitekim eleştirmenler, yanlış eşleşmeler ve tutuklamalar hususunda uyarılar yaparken yüz tanıma teknolojisinin devlet kurumları tarafından kullanılmasını savunanlar bunun toplumu daha güvenli hale getireceğini söylüyorlardı. Şirket çalışanları tarafından da boykot edilen yüz tanıma teknolojisinin polise satılması olayı, haliyle hissedarlar arasında da tartışmalara yol açtı.

Cuma günkü dosyalamada yasağın yalnızca yüzde 2.4’lük destek aldığı görülse de Jeff Bezos’un hisselerin yüzde 16’sını ve oy haklarını elinde bulundurduğu düşünüldüğünde sonuç şaşırtmadı.

Amazon Yüz Tanıma Teknolojisinin Devlete Satması Tartışma Yarattıİlgili haberlerde ABD’deki kolluk kuvvetlerinin yıllardır yüz tanıma teknolojisini kullandığı ve teknoloji satıcılarının bol olduğu aktarıldı. Fransız Idemia, Japon NEC ve İsrailli AnyVision ile Microsoft gibi şirketler vardı.

Yapılan çağrılar üzerine ABD Kongresi üyeleri şu anda teknolojinin insan haklarına etkilerine bakıyorlardı. Amazon’un yüz tanıma pazarlaması da yoğun bir inceleme altına girmiş, araştırmacılar teknolojinin daha koyu tenli bireylerin cinsiyetini tanımlamakta zorlandığını ve haksız tutuklamalara neden olabileceğini öne sürmüşlerdi.

Amazon’un Çarşamba günkü yıllık toplantısından önce hissedarlar tarafından düşünülen konular arasında ise yatırımcıların özel bir toplantı yapmalarını kolaylaştırma istekleri vardı ki bu oyların yüzde 35.3’ünü topladı. Şirketin iklim değişikliği ile nasıl başa çıkmayı planladığına yönelik rapor önerisi de oyların yüzde 29.8’ini aldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum