Yatırım yapmaya başla!

Amazon’un Çalışanlarına Takacağı Elektronik Bileklikler Tartışma Yarattı!

Amazon, çalışanlarını takip edebilmek için yeni bir cihazın patentini aldı. Bileklik şeklinde tasarlanmış takip cihazları, şimdiden tepki çekti. İşte detaylar;
Amazon’un Çalışanlarına Takacağı Elektronik Bileklikler Tartışma Yarattı!

115 milyar dolarlık servetiyle tüm zamanların en zengini unvanını Bill Gates’in elinden alan Jeff Bezos, yine tartışmalı bir haberle gündeme geldi. Zira çalışanlarından ziyade müşteri memnuniyetine önem veren ve katı kurallarıyla tanınan milyarderin işyerlerinde dijital kölelik sistemi başlatacağı söylendi.

Daha önce de çalışanlarına yaptığı eziyetle gündeme gelen Jeff Bezos, görünen o ki benzer haberlerle daha sık manşetlerde yer edecek. İşte bunun nedeni:

Amazon’un 30 Ocak’ta aldığı yeni patent, pek çok tartışmaya neden oldu.

Amazon Yeni Patent AldıÇünkü şirket, gönderim merkezine ya da belirli makinelere yerleştirilecek ultrasonik sensörlerle çalışanlarının hareketlerini takip edebileceği bir sistemin patentini aldı. Ve bileklik şeklinde tasarlanan cihazların temel amacı; belirli bölmelere yerleştirilecek sensörlerle çalışanların ürünleri yanlış yere koymalarını engellemek.

Nitekim bileklikler böyle bir yanlışlık durumunda uyarı vermeye programlanmış.

Amazon Çalışanlarına Takacağı Bilekliklerle Onları izleyebilecekFakat cihaz, çalışanlar mesai yerlerini terk ettikleri anlarda da uyarı veriyor. İşte bu nedenle de; Amazon sert tepkilerle karşılaştı. Henüz uygulanmaya konulmasa da yakın zamanda aktif hale getirilmesi beklenen sistemin, çalışanları köleleştireceği yönünde endişeler var.

Kaldı ki Amazon’un çalışma koşullarının halihazırda yeterince kötü görünmesi de cabası.

Amazon'un Çalışma Koşulları Çok KötüTamam, Amazon bu sistemi çalışanların işlerini kolaylaştırmak, mesela yanlış ürünün kargolanmasını engellemek amacıyla geliştirdiğini savunuyor.

Peki, siz ne düşünüyorsunuz? Dev şirket sahiden de çalışanlarının iyiliğini mi düşünüyor yoksa onları köleleştirmeye doğru büyük bir adım mı atıyor? Fakat şirketin çalışanlarına nasıl davrandığı defalarca gündeme geldiği için bu amaca pek inanılmıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum