Yatırım yapmaya başla!

Amazon Çalışanlarından Jeff Bezos’a Çağrı: “Yüz Tanıma Teknolojisini Polise Satma”

Amazon çalışanları, Jeff Bezos’a gönderdikleri mektupla şirket CEO’suna yüz tanıma teknolojisini kolluk kuvvetlerine satmaması için çağrıda bulundu. Detaylar şöyle…
Amazon Çalışanlarından Jeff Bezos’a Çağrı: “Yüz Tanıma Teknolojisini Polise Satma”

Amazon çalışanlarının Jeff Bezos’a gönderdikleri mektup gündemde büyük yankı uyandırdı. Zira teknoloji devinin 100’ün üzerinde çalışanının imzasını taşıyan mektupta, Jeff Bezos’a Rekognition servisini yasal kuvvetlere satmaması için çağrıda bulunuldu.

Buna göre çalışanlar, halihazırda 141 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengini olan Jeff Bezos’un yüz tanıma teknolojisini polise satmamasını ve Amazon Web Services’in veri madenciliği şirketi Palantir’den kurtulmasını istiyordu. Gizmodo’nun ele geçirdiği mektupta çalışanların; “Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin AWS Rekognition teknolojisini polis departmanlarına ve devlet kurumlarına sattığımız yönündeki raporu şirketimizin sorun yaşamasına neden oldu” ifadelerini kullandıkları belirtildi.

Bu noktada, Amazon’un Rekognition isimli teknolojiyi “insanları, evcil hayvanları, sahneleri, nesneleri içeren görüntüleri tanıyıp tarayabilir” sözleriyle tanımladığını belirtelim.

Amazon Rekognition Teknolojisi Eleştiri Amazon’un 2016 yılında piyasaya sürdüğü Rekognition hakkında o zamanki blog postunda; “pek çok farklı kimlik doğrulama ve güvenlik kapsamında kullanılabilir” ifadesini kullandığı görülmüştü. Buna göre Rekognition şirketlerde güvenlik amacıyla kullanılabilir, görsel gözetim yapılabilir, ilgi alanına göre fotoğraflar ya da sahneler içinde nesne tespiti yapılabilirdi.

Öte yandan; Mayıs ayında ACLU’nun yanında onlarca kurumun daha imzasıyla Jeff Bezos’a yollanan mektupta da bu teknolojinin polise satılmaması istenmişti.

ACLU ve Sivil Toplum Kuruluşları Rekognition'ın Polise Satılmasını İstemiyor Çünkü yüz tanıma teknolojisinin, göçmenler ve beyaz olmayan kişileri adaletsiz bir şekilde hedef alabileceği söylenmişti. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği ile insan hakları savunucularının ortak çağrısında; Bezos’a bu teknolojinin rahatlıkla kötüye kullanılabileceği hatırlatılmıştı. Bu sistemin insanların özgürlüğünü kısıtlayacağını, sürekli devlet tarafından izleniyor olmanın kaosa neden olacağı belirtilmişti.

Amazon ise kendisini “teknolojinin kötüye kullanılabileceği korkusuyla yenilik yapmasaydık, bugün çok daha düşük standartlarda yaşıyor olurduk” sözleriyle savunmuştu.

Amazon Rekognition'ı n İnsanlığa Faydalı Olduğunu Savunuyor İlaveten Amazon; Rekognition’ın insanlığa nasıl fayda sağladığına dair de teknolojinin kaçırılmış kişileri ve kayıp çocukları bulmak için kullanıldığı bilgilerini vermişti. Sonuçta; insan hakları savunucularının ve ACLU’nun eleştirdiği bu sisteme Amazon çalışanları tarafından da benzer gerekçelerle karşı çıkıldı. Ve 100’ün üzerinde Amazon çalışanı Bezos’a yolladıkları mektupta, insan haklarını ihlal eden araçlara katkıda bulunmayı reddettiklerini vurguladı.

İsteklerinde yalnız olmadıklarını kaydeden Amazon çalışanları, Bezos’tan inşa ettikleri şeyin nasıl kullanılacağıyla ilgili seçim hakkı istediklerini de bildirdi.

Çalışanları Jeff Bezos'a Yüz Tanıma Teknolojisini Devlete Satma Diyor Bu noktada düşüncelerini desteklemek isteyen çalışanlar, 1940’lı yıllarda IBM sistemlerinin Adolf Hitler’e yardım için kullanıldığına vurgu yaptı.

Nihayetinde çalışanları patronlarından; yüz tanıma servislerini kolluk kuvvetlerine satmamasını, Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza’yı destekleyen Palantir ile diğer ortaklarına altyapı sağlamayı durdurmasını istedi. Neticede; Google ve Microsoft çalışanları gibi Amazon çalışanları da bünyesinde bulundukları şirketi protesto etmeleriyle dikkat çekti. Tabii, bu protestonun Amazon’u ne kadar etkileyeceği tartışılır!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum