Yatırım yapmaya başla!

4. Çeyrekte Amazon Hisseleri Artarken Alphabet Beklentileri Karşılayamadı!

ABD piyasalarının kapanmasının ardından şirketler, 4. çeyrek bilançoları bir bir açıklandı. Ve teknoloji devleri Alphabet ile Amazon’un sonuçları epey dikkat çekti.
4. Çeyrekte Amazon Hisseleri Artarken Alphabet Beklentileri Karşılayamadı!

ABD piyasalarının kapanmasının ardından 2017’nin 4. çeyrek sonuçlarını açıklayan şirketler arasındaki Alphabet ile Amazon’un sonuçları fazlasıyla dikkat çekti. Özellikle de Alphabet, bilançosunun beklentilerin altında kalması nedeniyle manşetlere yerleşti.

Google’ın ana şirketi Alphabet’in dördüncü çeyrekte hisse başına 9.70 dolar kar ettiği açıklanırken, rakamın 10.04 dolar olması bekleniyordu. Fakat Fortune’un dünyanın en beğenilen şirketleri arasında gösterdiği Alphabet beklentileri karşılayamadı ve açıklanan sonuçların ardından şirketin hisseleri % 5’lik düşüşler yaşadı.

Daha önce teknoloji devlerinin 3. çeyrek verileri arasında öne çıkan Alphabet, bu kez aynı başarıyı gösteremedi.

Alphabet 2017'nin 4. Çeyreğinde Beklentiyi KarşılayamadıZira şirket 3. çeyrekte net karını % 33 oranında artırarak 6.73 milyar dolara ulaştırmıştı. İlaveten; 2017’nin üçüncü çeyrekteki hisse başına net karı da 9.57 dolardı. Kısacası; yılın son 3 ayında kötü bir performans sergilemese de beklentileri karşılayamaması hisselerin düşmesine yıl açtı.

Sonuçta Alphabet’de kovulan mühendis James Damore’un açıklamaları, YouTube’un içerik politikasıyla ilgili tartışmalar gibi olumsuz gelişmeler yaşanmıştı.

Alphabet 2017'nin 4. Çeyreğinde Hisse Başına 9.70 Dolar Kar Ama Wall Street analistleri Alphabet’in hisse başına kar oranının 9.96 seviyesinde olmasını bekliyordu. Neticede; beklenen olmadı ve şirket 2017’yi 32.02 milyar dolar gelir ve hisse başına 9.70 dolar ile tamamladı.

Öte yandan; Alphabet 2017’nin son çeyreğine ilişkin bilançosunun ardından yeni yönetim kurulu başkanını da duyurdu.

Alphabet Yeni Yönetim Kurulu Başkanı John L. Hennessy OlacakBuna göre; uzun süredir görevi yürüten Eric Schmidt’in koltuğuna 15 Şubat’ta eski Stanford Üniversitesi rektörü John L. Hennessy’nin oturacağı belirtildi. Geçtiğimiz günlerde dünyanın ilk kasiyersiz süpermarketini hizmete sokan Amazon ise 4. çeyrek sonuçlarıyla yükselişine devam ettiğini gösterdi.

Yapılan açıklamaya göre Amazon’un dördüncü çeyrek geliri bir önceki yıla göre % 38 artarak 60.5 milyar dolar oldu.

Amazon'un 4. Çeyrek Geliri % 38 Artarak 60.5 Milyar Dolar OlduDünyanın ilk 2 trilyon dolarlık olabileceği söylenen Amazon, geçen yılın aynı döneminde 43.7 milyar dolarlık gelir elde etmişti. Ayrıca hisse başına karı 3.75 dolar olan şirketin hisseleri, 4. çeyrek bilançosunun açıklanmasının ardından yüzde 6 yükseldi. Neticede; 670 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en değerli 4. şirketi olan Amazon, yükselişini devam ettirmeye kararlı görünüyor.

Şirketin kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos ise Bill Gates’in elinde aldığı tüm zamanların en zengini unvanını daha uzun süre koruyacağa benziyor. Gerçi bu yükseliş Wal-Mart ve Tencent gibi şirketleri Amazon’un karşısına getiriyor fakat şirkete yetişmeleri için rakiplerinin daha çok çalışması gerekecek diyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum