Yatırım yapmaya başla!

İkinci Çeyrekte Rekor Kıran Amazon’un CEO’su Alexa’nın Yükselişini Övdü!

İkinci çeyrek sonuçlarını açıklayan Amazon, 2.5 milyar dolarlık net karıyla rekor kırdı. Göz alıcı bilanço, teknoloji devinin 1 trilyon dolar barajını geçebileceği yönünde yorumlandı.
İkinci Çeyrekte Rekor Kıran Amazon’un CEO’su Alexa’nın Yükselişini Övdü!

Pek çok farklı sektöre giren ve kurucusunu dünyanın en zengini haline getiren Amazon, 2018’in ikinci çeyrek bilançosunu açıkladı. Buna göre; teknoloji devi 2.5 milyar dolarlık net karıyla kendi rekorunu kırdığını gösterdi.

Üst üste 3 çeyrektir 1 milyar doların üzerinde net kar açıklaya Amazon, 2017’nin aynı döneminde 197 milyon dolar kar etmişti. İnanılmaz bir yükseliş sergileyen şirketin geçen yıl hisse başına katı 0.40 dolarken, bu yıl 5.07 dolara ulaştı. İlaveten; geçen yıl 37.95 milyar dolar gelir elde eden Amazon bu yıl % 39.4’lük artışla 52.89 milyar dolar gelir elde etti.

Teknoloji devinin göz alıcı bilançosu piyasalara da yansıdı ve kapanış sonrası yapılan işlemlerde hisseler % 4 prim yaparak 1.874 dolara ulaştı.

Amazon İKİNCİ Çeyrek Net Karı 2.5 Milyar Dolara Ulaştı Öyle ki bu yükseliş, yeni bir rekorun habercisi sayıldı. Hatta uzmanlar, Amazon’un piyasa değerinin 900 milyar doları aşarak dünyanın en büyük piyasa değerine sahip Apple’ı geçebileceği yönünde görüş bildirdi. Bu noktada Amazon’un piyasa değerinin 877 milyar dolar, Apple’ınkinin ise 954 milyar dolar olduğunu hatırlatalım.

Öte yandan; 2.5 milyar dolarlık rekor karda Amazon’un bulut ve akıllı asistan işinin etkili olduğu vurgulandı.

Amazon Web Services ve Alexa Yükseliyor Şirket CEO’su Jeff Bezos da dünkü açıklamasında; “Bugün, 150’den fazla ülkede Alexa Voice Service’i (Alexa Ses Hizmeti) kullanarak yeni cihazlar yaratan binlerce geliştirici var ve Alexa destekli cihazların sayısı geçtiğimiz yıl üçe katlandı” dedi.

Bununla birlikte yükselişi; “BMW, Ford, Toyota, Acer, Lenova, Polk, Sonos gibi partnerlerimiz birçok Alexa destekli cihaz ve deneyim yaratıyor, müşterilerimizin her yerde Alexa kullanabilmelerini istiyoruz” sözleriyle anlattı.

Neticede; Jeff Bezos’un da üzerini çizdiği gibi Amazon’un büyümesinin e-ticaretten değil diğer işlerden geliyor olması dikkat çekti.

Jeff Bezos ALEXA'nın Yükselişini Övdü Yabancı kaynaklar, Amazon’un karındaki rekor artışın bulut bilişim bölümü (Amazon Web Services) ve online ticaretle ilgisi olmayan reklam ürünlerinden geldiğine vurgu yaptı. Zaten Amazon’un rakiplerinin de teknoloji devini bulut alanında yenmeye çalışmaları, durumun diğerlerini endişelendirdiğini gösterdi.

Keza Wal-Mart ile Microsoft’un Amazon’a karşı stratejik ortaklık yapması da bu endişenin göstergelerinden biriydi. Kısacası; Amazon artık e-ticaret devi değil teknoloji devi olarak anılmayı sonuna kadar hak ettiğini kanıtladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum