Yatırım yapmaya başla!

Alzheimer Hastalığını 10 Yıl Önceden Tespit Edebilen Yapay Zeka!

Yıllarca emek harcayıp, tecrübe edinerek oluşturduğunuz zihin sarayınızın hızla çöküşü olarak betimleyebileceğimiz Alzheimer hastalığı için sevindirici bir haber geldi!
Alzheimer Hastalığını 10 Yıl Önceden Tespit Edebilen Yapay Zeka!

Alzheimer tedavisi için çalışmalar olanca hızıyla sürdürülse de ne yazık ki dönüşü olmayan bir hastalık olarak biliniyor. Sinsi bir hastalık olan ve yavaş yavaş başlayan unutkanlıklar, günlük rutinler, anılar, hafızada kayıtlı telefon numaraları bir bir siliniyor ve zihin sarayınızın duvarları birer birer yıkılmaya başlıyor. Hem hastalığı yaşayan hem de hastayla ilgilenen için çok zor ilerleyen bir sürece neden olan Alzheimer, “yaşamayı unutturan” bir hastalık olarak da tanımlanıyor.

Erken teşhis, hastalıktan kurtulabilmenizi sağlamasa da bu zorlu süreci yavaşlatabilir, belki de durdurabilir. Dünya çapında birçok araştırmacı Alzheimer hastalığını olabildiğince erken tespit edebilmenin yollarını arıyor. Erken teşhis için bazı araştırmacılar kan ve beyin-omurilik sıvısı testlerine odaklanırken, bazıları ise beynin işlevselliğini ölçebilen dijital kalem gibi araçlar geliştirmek için çalışmalara başladılar. İtalya’daki Bari Üniversitesi araştırmacıları ise Alzheimer hastalığını, daha belirtileri ortaya çıkmadan teşhis edebilecek bir yapay zeka algoritması geliştirdiler.

Erken Teşhis Algoritmasının Testlerine Başlanıldı!

Erken Teşhis Algoritmasının Testlerine Başlanıldı!Alzheimer hastalığını erken teşhis edebilmek için çalışmalara başlayan Nicola Amoroso ve Mariana La Rocca adındaki Bari Üniversitesi araştırmacıları; hastalığın neden olduğu, beyindeki yapısal değişiklikleri anlayabilmek adına, öğrenme algoritmasına sahip bir makine geliştirmeyi başardılar.

İlk olarak 38’i Alzheimer’lı ve 29’u sağlıklı olmak üzere toplamda 67 MR taraması ile test edildi. Tamalar daha sonra Güney Kaliforniya Üniversitesi’ndeki Alzheimer Hastalığı Nörogörüntüleme Girişimi veri tabanına gönderildi.

Algoritma, Alzheimer’ı 10 Yıl Önceden Tespit Edebiliyor!

Algoritma, Alzheimer’ı 10 Yıl Önceden Tespit Edebiliyor!Buradaki araştırmacılar ise taramaları küçük bölgelere ayırıp, yapay zeka ile parçalar arasındaki nöronal bağlantıyı analiz ettiler. Sonrasında 148 özneli beyin tarama işlemine tabi tutarak, algoritmayı test ettiler. Testin sonucunda 52’si sağlıklı, 48’i Alzheimer hastası ve 48’inde ise hafif bilişsel bozukluk ortaya çıktı. Hafif kognitif bozukluk olan hastalarda, 2.5 ila 9 yıl içerisinde Alzheimer’ın gelişebileceği biliniyor.

Yapay zeka, Alzheimer’ın %86’sını teşhis edebildi. Fakat daha önemlisi, erken safhalarda %84 oranında hafif kognitif bozukluğu tespit edebilmesiydi. Henüz belirtiler ortaya çıkmadan yapılabilen bu tespit, Alzheimer’da erken teşhisin önünü açmayı başardı.

Yapay Zeka, Alzheimer’ın Önlenebilmesinde Büyük Rol Oynayacak!

Yapay Zeka, Alzheimer’ın Önlenebilmesinde Büyük Rol Oynayacak!New York’taki Icahn Tıp Fakültesi’nden Patrick Hof; hastalığın klinik semptomlarına rastlamadan tam 10 yıl önce teşhis edilebilmesinin, Alzheimer’ı önleyici tedavilerin geliştirilme sürecine “akıl almaz boyutlarda” katkıda bulunabileceğini belirtiyor.

Araştırmanın ardındaki isimlerden biri olan La Rocca ise bu tekniğin Parkinson gibi nörodejeneratif koşulların da erken teşhisine yardımcı olacağı ve “çok yönlü bir yöntem” haline geleceğini dile getiriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum