Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın ABD-Çin Müzakerelerinden Daha Fazla Netlik Bekliyor

Altın fiyatları, gelecek hafta yapılacak olan ABD-Çin ticaret müzakereleri ile ilgili daha fazla netliğin ortaya çıkmasını bekliyor. İşte altın piyasasından gelişmeler:
Altın ABD-Çin Müzakerelerinden Daha Fazla Netlik Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Gelecek hafta yapılacak olan ABD-Çin görüşmeleri tüm yatırımcıların ve uzmanların odak noktası oldu. Altın yatırımcıları ise ticaret gerginliği ile ilgili daha fazla netlik beklemeye başladı. Fiyatlar da bu beklentiler doğrultusunda yatay bir seyir izlerken, ons ve gram bazında yükseliş gözleniyor.

Dün dalgalı bir seyir izleyen ons altın, bugüne 1280,95 dolardan başladıktan sonra Asya piyasalarında da hareketli bir seyir izledi.

Altın Asya'da DalgalandıTSİ 08:00’de 1282,07 dolardan alıcı bulan altın onsu, yükselişe geçti ve 1285 dolar sınırına yükseldi. Daha sonra yüzde 0,29 oranında artıda seyrederek 1284,81 dolardan işlem görmeye başladı.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, dünyanın en büyük iki ekonomisinin ticaret konusunda anlaşmaktan kilometrelerce uzakta olduğunu söyledi. Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow ise Başkan Trump’ın görüşmeler konusunda iyimserliğinden bahsetti. Bu karmaşa ortamında altın fiyatları yönünü belirlemek için daha fazla netlik oluşmasını bekliyor.

Dün düşüşe geçen gram altın ise bugüne yükseliş eğilimi ile başladıktan sonra yurt içi piyasaların açılışıyla yukarı yönlü hareketi hız kazandı.

Gram Altın Yurt İçi Piyasalarla HareketlendiTSİ 08:00’de 216,93 liradan alıcı bulan gram altın, yükselişe geçti ve 13:00 sularında 218,37 liradan işlem görmeye başladı. Daha sonra yüzde 0,50 oranında artıda seyrederek 217,87 liradan alıcı buldu. Çeyrek altın 355,91 liradan alıcı bulurken, Cumhuriyet altını 1466 liradan satılıyor.

Altın traderları ve analistleri, yavaşlayan faiz artırımı temposu ve oynak hisse senedi piyasasının temel destekleyici unsur oldukları için değerli metalin ardı ardına 11. haftasında da yukarı yönlü beklentilerini korudu.

Ünlü yatırımcı Mark Mobius ise FED’in faiz artırım politikasına dikkat çekerek altının bu yıl muhtemelen yatay kalacağını öngördü.

Mobius Altın 2019'da Yatay Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta gelişen piyasa hisselerinin cazip olduğu yorumunu tekrarlayan Mobius, altın hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Söyledikleri ile altında yükseliş bekleyenler için üzücü haberler veren Mobius, FED’in faiz artırımlarına devam etmesi sonucunda değerli metalin 2019 yılında büyük bir ihtimalle yatay seyredeceğini öngördü.

Mobius, “Altın koca bir hayal kırıklığı oldu,” ifadeleri ile dikkat çekti. Singapur’da gerçekleştirdiği başka bir mülakatta ise faizlerde yükselişin kaçınılmaz olduğunu söylemişti. Kısaca Mobius’un beklentilerine göre FED faiz artırımlarına devam edecek ve altın fiyatları da bu yılı mevcut seviyeler etrafında dalgalanarak geçirecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu