Yatırım yapmaya başla!

Alphabet İkinci Çeyrekte Beklentileri Aştı!

Yılın ikinci çeyrek sonuçlarıyla analistlerin beklentilerini aşan Alphabet, yükselişiyle göz kamaştırdı. Detaylar aşağıda;
Alphabet İkinci Çeyrekte Beklentileri Aştı!

ABD’li teknoloji devi Alphabet, dün ikinci çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı. Günler önce Avrupa Birliği’nden aldığı 5 milyar dolarlık cezayla gündeme gelen Google’ın çatı şirketi, bu kez Nisan – Haziran dönemine ilişkin sonuçlarıyla başlıkları süsledi.

Şirketin bilançosuna göre, yılın ikinci çeyreğindeki gelirin geçen senenin aynı dönemine kıyasla % 25.6 oranında arttığı ve 32.66 milyar dolara yükseldiği belirtildi. Alphabet’in net karı ise geçen senin ikinci çeyreğine kıyasla % 9.4 oranında azalarak 3.19 milyar dolara geriledi. Bu rakam 2017’de 3.52 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Alphabet’in hisse başına düşen karı ise geçen yıl 5.01 dolarken bu yıl 4.54 dolar oldu.

A lphabet Nisan - Haziran Sonuçları Bu noktada; net kara Avrupa Birliği’ne verilen 5 milyar dolarlık cezanın da yansıtıldığı bilgisi verildi. Diğer taraftan; Google’ın reklam gelirlerinde de kayda değer bir artış olduğu saptandı. Buna göre Google’ın reklam gelirlerinin % 23.9 artarak 28.09 milyar dolara yükseldiği görüldü.

İlaveten; Alphabet’in ikinci çeyrek sonuçlarının Wall Street beklentilerinin üzerinde gelmesi hisse fiyatlarına yansıdı.

Alphabet’in İkinci Çeyrek Bilançosu Beklentilerin üzerine çıkan Aphabet’in hisseleri Pazartesi günü kapanış sonrası yapılan sınırlı işlemlerde 1272 dolara kadar yükselerek % 5 artış kaydetti. Sonuçların; Google’a kesilen rekor cezadan yalnızca bir hafta sonra açıklanması da dikkat çekti. Çünkü analistler cezanın şirketi nasıl etkileyeceğiyle ilgili farklı yorumlarda bulunmuştu.

Örneğin; Goldman Sachs analisti Heath Terry, cezanın ödenmesi durumunda Alphabet’in işinin ya da likiditesinin etkilenmeyeceğini öne sürmüştü.

Google Çatı Şirketi Alphabet Sonuçları Açıkladı Hisselerle ilgili AL önerisini devam ettiren kurum, Alphabet için hedef fiyat tahmini 1.250 dolar olarak belirlemişti.

Goldman Sachs analisti yıl başından bu yana % 14.81 oranında yükselen şirket hakkında; “Google’ın hareketlerine getirilen zorunlu değişiklikler daha büyük bir etkiye sahip olabilir. Ancak operasyonlarını nasıl değiştireceğini ya da itirazlara uymaya zorlanacağını öğrenmeden, bu etkinin büyüklüğünü belirleyemeyiz” demişti.

Goldman Sachs gibi Wall Street’in önde gelen başka birçok kurumu da Avrupa Birliği’nin kararının şirket üzerinde dev etkiler yaratmayacağını öne sürmüş ve hedef fiyat tahminlerini yükseltmişlerdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum