Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alphabet Balonla İnternet Sunduğu Loon Projesinin Fişini Çekti

Alphabet’in daha önce duyurusunu yaptığı Loon projesinin sona erdiği açıklandı.
Alphabet Balonla İnternet Sunduğu Loon Projesinin Fişini Çekti
Yorum

İnternet teknolojisinin her geçen gün daha da geliştiğine tanık oluyoruz. Servis sağlayıcılar dünyanın her bölgesine uygun fiyat ile internet hizmetini sunmayı amaçlıyor. SpaceX’in Starlink uyduları bu anlamda öne çıkan projeler arasında yer alıyor. Duyurulan bir diğer proje ise Google’ın çatı şirketi Alphabet’in balonla internet hizmeti olmuştu. Loon adlı proje ile gezinen balonlarla internetin ulaşmadığı yerlere hizmet verilmesi amaçlanıyordu.

Alphabet, Loon adını taşıyan ve stratosferde gezinen balonlarla internet erişimi sağlayan projesini sonlandıracağını açıkladı. Loon, Alphabet’in “çılgın projeler” üzerinde çalışan X birimi tarafından geliştirilmişti. Söz konusu birim otonom sürüş ve drone’la teslimat gibi projelere de öncülük etmişti. Bu proje ilk kez 9 yıl önce duyurulmuştu ve bazı bölgelerde kullanıma sunulmuştu.

Alphabet, Loon Projesini Sonlandırdı

Alphabet, Loon Projesini Sonlandırdı

Google’ın ana şirketi Alphabet, Haziran 2013’te Loon’u kurdu ve Loon , 2018’de Alphabet bünyesinde bir bağımsız bir şirket haline geldi. Loon , Kenya’da , yaklaşık 50.000 kilometrekarelik bir alanı kaplayan yaklaşık 35 balonluk bir filodan oluşan ilk ticari internet hizmetini Temmuz ayında başlattı. Ayrıca 2017’de Maria Kasırgası’nın ardından Porto Riko’ya ve 2019’daki bir depremin ardından Peru’ya balonlar yerleştirerek doğal afetlerden etkilenen bölgelere internet hizmetleri de sağlandı.

Loon’un CEO’su Alastair Westgarth açıklamasında, “Sonraki milyar kullanıcıyı birbirine bağlamak hakkında çok konuşuyoruz, ancak gerçek şu ki Loon, bağlantıdaki en zor sorunun peşinde koşuyor. Ulaşılması çok zor veya uzak bölgelerdeki topluluklar ya da mevcut teknolojilerle hizmet sunmanın sıradan insanlar için çok pahalı olduğu alanlar. Yol boyunca çok sayıda istekli ortak bulmuş olsak da, uzun vadeli, sürdürülebilir bir iş kurmak için maliyetleri yeterince düşürmenin bir yolunu bulamadık. Radikal yeni teknoloji geliştirmek doğası gereği risklidir” ifadelerini kullandı.

Bir X sözcüsü ise Loon’un Kenya’daki hizmetinin Mart ayına kadar devam edeceğini söyledi . Loon, Kenya’da, Loon’un hizmetinin kaybından etkilenebilecek kişileri desteklemek için, Kenya’da “bağlantı, İnternet, girişimcilik ve eğitime” adanmış kar amacı gütmeyen kuruluşları ve işletmeleri desteklemek için 10 milyon dolar destekte bulunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu