Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya, Rusya’dan Enerji İthalatını Durdurmayı Düşünmüyor

Rusya’ya yönelik yaptırımların daha da ağırlaştırılması konuşulurken, Almanya enerji tedariki konusunda faaliyetlerin sürdürülmesi gerektiğini savundu.
Almanya, Rusya’dan Enerji İthalatını Durdurmayı Düşünmüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’ya 24 Şubat’ta başlattığı saldırılar devam ederken, iki ülkenin heyetleri üçüncü tur müzakere için bir araya geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin, yaptığı açıklamalarla dünyaya meydan okumaya devam ediyor. Batılı ülkeler ise uyguladıkları yaptırımlarla baskı kurmayı sürdürüyor.

Bilindiği gibi Rusya dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri konumunda. Ayrıca Avrupa doğal gazının büyük kısmı da buradan karşılanıyor. Bu alanda alınacak kararlar da ekonomisini doğrudan etkileyecek. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’dan petrol ithalatını yasaklamaya hazırlandıklarını belirtirken, Almanya’dan tam tersi bir açıklama geldi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rus enerjisine bağımlı kalınmaması ve alternatifler geliştirilmesi için ayladır Avrupa Birliği ülkeleri ile çalıştıklarını söyledi. Fakat bunun bir gecede olamayacağını aktaran isim, bu nedenle Rusya’dan enerji ithalatını durdurmayı planlamadıklarını belirtti.

Avrupa’nın ısıtma, güç kaynağı ve sanayisi için enerji arzını güvence altına almanın başka bir yolu olmadığını ifade eden Scholz, vatandaşların günlük yaşantısının aksamaması için Rusya’dan enerji ithalatının büyük önem taşıdığını söyledi.

Ukrayna’yı işgalinden dolayı uygulanan yaptırımlardan memnun olduğunu dile getiren Scholz, “Tüm adımlarımız, Rusya’yı sert bir şekilde vuracak ve uzun vadede sürdürülebilir olacak şekilde tasarlandı.” şeklinde konuştu.

Almanya’nın Maliye Bakanı Christian Lindner de enerji piyasasındaki durumdan dolayı endişeli olduklarını belirterek, hükümetin uzun vadede yükselen enerji fiyatlarının maliyetini karşılayamayacağını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu