Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’nın Endişeli İş Dünyasının Çağrısına Kulak Vermesi Gerekiyor

Yarı durgun Alman ekonomisinin, endişeli iş dünyasının çağrılarına kulak vermesi gerektiğine dikkat çekildi.
Almanya’nın Endişeli İş Dünyasının Çağrısına Kulak Vermesi Gerekiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya, 19 Avrupa ekonomisinden oluşan bir para birliğinin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor. Dünyanın dördüncü en büyük ekonomisinin bir süredir durgunlukta sıkışıp kaldığını görmenin bu nedenle çok tehlikeli olduğu söyleniyor.

Yıllık oranlarla ölçülen, bu yılın başındaki Alman ekonomisi, ülkenin insani ve fiziki başkentinin anıtsal bir atığı olan potansiyel ve enflasyonist olmayan büyüme oranının yarısından daha az bir hızla ilerliyor. Alman iş dünyası, hükümeti yüksek kurumlar vergsi, yüksek enerji maliyetleri, yetersiz dijital altyapı, ülkenin sanayi parklarının çoğunda yüksek hızlı fiber optik bağlantı eksikliği nedeniyle suçluyor.

Aynı zamanda Alman iş dünyası, hükümetin belirsiz ekonomik ile politik yönelimler ve daha fazlası için de suçlu buluyor. Almanya, 2019 yılının ilk çeyreğinde inşaat ve tüketim ise yüzde 0,4 büyümüştü.

İhracat Tek Çıkış Yolu Olmamalı

İhracat Tek Çıkış Yolu OlmamalıBu ayın başlarında yaptığı toplantıda, güçlü Alman Endüstrileri Federasyonu (BDI) üyeleri, Çinli ve Amerikalı rakiplerin artan baskılarıyla karşı karşıya kaldıkları bir zamanda, hükümet politikalarına olan güvenini azalttığını dile getirdi. Alman Şansölyesi Angela Merkel ve ekonomi ile maliye bakanlarının başkanlık ettiği 1500 kişilik huzursuz bir kitleye bunu anlattılar.

Alman işletmeleri ulusal şampiyon ve bürokratik karışıklık istemiyorlar. Alman şirketlerinin yüzde 99’unu temsil eden, tüm işlerin yaklaşık dörtte üçünü oluşturan ve ülkenin GSYİH oranının yarısından fazlasını oluşturan küçük ve orta ölçekli şirketleri desteklemek için etkili ekonomik ve finansal politikalar istiyorlar.

Son Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Almanya’daki seçmen oranı düşerken, çok fazla katı bir yönetim koalisyonu istedikleri sonucu ortaya çıktı. Aynı zamanda Alman seçmenlerin yüzde 52’sinin yeni ulusal seçimler için isteklerin yerine getirilmesi halinde kesin bir ölümle karşı karşıya kaldıkları yorumu yapılıyor.

Uzmanlar, acil bir istişare olması gerektiğini dile getiriyorlar. Çünkü son görüşlere göre; Almanya yüzde 24 oy veren merkez sağ partilere sahip bir azınlık hükümet sahip. Küçük koalisyon ortağı Sosyal Demokratlar ise yüzde 13 oranında oy kullandılar.

Berlin’de kasvetli bir iş toplantısı yapılırken, birdenbire ve çok meraklı bir şekilde insanların Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire’i alkışladıkları görüldü. Almanca konuşan Fransız yetkili, görünüşte Amerikan ve Çin’in zorluklarına Avrupa’nın tepkisi için yalvararak bir çağrı yaptı.

Uzmanlara göre; Fransa ve Almanya, yeni ortaya çıkan teknolojiler alanlarında ileride kalabilmek için rekabet yerine tamamlayıcılık ruhu içinde birlikte hareket etmeliler. Fransızlar, Fransız-Alman ortaklığının canlanması çağrısından memnun kalırken, iki yıllık sürekli teşvik etme işleminden sonra Almanya geçen Cuma günü Fransa’nın bir Euro bölgesi bütçesindeki projesini onaylamak için harekete geçti.

Ancak bütçe olarak adlandırmak ve Fransızlar tarafından talep edilen yüz milyarlarca Euro’yu kabul etmek yerine Paris, yedi yıl boyunca sadece 17 milyar Euro’luk yeni rekabet gücü ve yakınsama için bütçe aracını kabul etmek zorunda kaldı.

Bu hareket ise bedeli ağır bir galibiyet olarak adlandırıldı. Çünkü bu, Avrupa’nın Alman çıkarlarına itaat eden Berlin’in küçük partneri olan Paris’i görmesini sağlamak için Avrupalı Denizci Le Pen’in Ulusal Rallisi’ne yeni oylar getirecek.

Almanya’nın Avrupa’daki Toparlanmaya Öncülük Etmesi Bekleniyor

Almanya'nın Avrupa'daki Toparlanmaya Öncülük Etmesi BekleniyorFransa ve Avrupa’nın geri kalanı, Almanya’nın ekonomisini canlandırmasını ve ana ticaret ortaklarından daha fazla mal ile hizmet satın almasını beklemeli. GSYİH’in yüzde 1,7’lik bütçe fazlası, GSYİH’in yüzde 60,9’u olan kamu borcu ve GSYİH’in yüzde 8’i olan mal ve hizmetler üzerindeki ticaret fazlasıyla Almanya’nın yurt içi harcamalarını teşvik ederek Avrupa’daki ekonomik toparlanmaya öncülük etmesi bekleniyor.

Bazı uzmanlar ise bunun gerçekleşmesini beklemiyorlar. Her zaman olduğu gibi Fransa, Avrupa’nın geri kalan kısmı ve ABD, Alman şirketleri ayakta kalmak için dış pazarlarda satışlarını artırdıkça Alman ekonomik canlanma yasasına ayak uyduracaklar. Buna Almanya’nın ihracat taaruzu deniyor.

Fransa ve ABD gibi ülkeler, zayıf ekonomik büyümeye karşı tipik olarak düşük siyasi toleransı olan ülkeler, Alman şirketlerinin ihracat satışlarının saldırısından en çok zarar görecek ülkeler. Washington onları korkutmak için hala bir şeyler yapabilir, ancak Fransa’nın Ren Nehri üzerindeki komşularıyla mükemmel işleyen bir gümrük birliğinde yapabilecek hiçbir şeyi bulunmuyor.

Son iki çeyrekte, kuşatılmış Fransız hükümeti, devam etmekte olan bir toplumun huzursuzluğunu sakinleştirmek için kamu harcamalarını ve ücret artışlarını artırdı. Sonuç olarak bu dönemde Fransız ekonomik büyüme oranı Almanya’daki oranın iki katına çıktı. Tahmin edilebileceği gibi Almanların Fransa’ya ihracatı 2018’de neredeyse hiç artmadığı takdirde altı aydan Nisan ayına kadar yıllık yüzde 3 artış gösterdi.

Alman işletme liderleri Fransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire’i ayakta alkışladı. Bu, sahip olmadığı parayı harcayarak ve Fransız kamu maliyesini bu süreçte karıştırarak iyi işi devam ettirmek için bir teşvik gibi görünebilirdi.

Berlin ve Brükselli yandaşları, şimdi aşırı kamu borcu ve GSYİH’in yüzde 2,4’ü gibi kabul edilemez derecede yüksek bir bütçe açığı için cezalar ve disiplin prosedürleri için İtalya’yı kurmakta çok meşguller. Cari mali yılın ilk dört ayında, bütçe açığının yüzde 77 oranında artmasına bakıldığında, Trump muhtemelen Almanları, mücadele eden İtalyanları bırakmaya çalışan bir tweet ile korkutabilirdi.

Almanya için Yatırım Düşünceleri

Almanya için Yatırım DüşünceleriAvrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, orta ve doğu Avrupalıların devam eden küresel ticaret anlaşmazlıklarına açık olması konusunda endişelenmemelidir. Bu insanlar, sıkıntı ve fedakarlık hakkında her şeyi biliyorlar. Bunun yerine Draghi, Almanya’nın istikrarsızlaştırmakta olan merkantilizmi seslendirmelidir.

Draghi ayrıca Fransız maliye politikaları hakkında bir iki şey söylemelidir. Bu, İtalya’nın manşet ve birincil bütçe dengeleri Fransa’dakinden daha iyi görünse de kurgusal Avrupa egemenliği ve Roma’nın kamu maliyesi hakkında ders vermek için Fransa’nın yeni temel çarşısını sakinleştirecektir.

Almanya, Avrupa’nın büyük ekonomik sorunudur, ancak Washington dışında kimse bunu söylemeye cesaret edemiyor.

Alman DAX hisse senedi endeksi son 12 ayda dolar bazında yüzde 10,5 oranında düştü. Buna karşılık Dow Jones Sanayi Ortalaması’ndaki yüzde 4’lük kazanç yıldız performansına benziyor. Belki bir noktada, Almanya’daki birileri bunu önemser ve endişeli bir Alman iş dünyasından yardım çağrısına kulak verir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu