Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

PMI Verileri Alman İnşaat Sektörü için Yıla Zorlu Başlangıca İşaret Etti

Ocak ayına ilişkin IHS Markit PMI anketi inşaat sektörü için yıla zorlu bir başlangıca işaret etti. Okuma, Aralık’tan hafifçe geriledi.
PMI Verileri Alman İnşaat Sektörü için Yıla Zorlu Başlangıca İşaret Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Açıklanan son PMI verilerine göre Alman inşaatçılar 2021’e zor bir başlangıç yaptı. Raporda IHS Markit Almanya İnşaat PMI verisi Aralık’taki 47,1’den 2021’in Ocak ayında 46,6’ya geriledi. Okumalar, inşaat faaliyetlerinin art arda 11’inci düşüş ayına işaret etti.

2021 başında Alman inşaat faaliyetlerinde görülen daha fazla zayıflık ticari bina projelerindeki çalışmalardaki sürekli gerilemenin önderliğinde gerçekleşti. Bu arada tedarik zinciri baskıları; yapı malzemeleri ve ürünlerinde daha uzun teslimat süreleri ile girdi fiyat enflasyonu oranında keskin bir hızlanma gören Ocak ayında artmaya devam etti.

Toplam endüstri çıktısındaki aylık değişimleri ölçen gösterge IHS Markit Almanya İnşaat PMI’sı Ocak ayında 46,6’ya geriledi.
IHS Markit Almanya İnşaat PMI
Kaynak: IHS Markit

Bir miktar payla en kötü performans gösteren geniş inşaat kategorisi ticari faaliyet olarak kaldı. İnşaat mühendisliği faaliyetleriyle ilgili çalışmalar ay içinde azalsa da Aralık’ta olduğu gibi, daralma oranı sadece mütevazı kaldı. En güçlü faaliyet alanı, yalnızca marjinal bir oranda da olsa art arda yedinci ay büyüme kaydeden konutlardı.

Sektörün performansı, yeni iş akışının yavaşlamasıyla zayıflamaya devam etti. Panelistler, salgının devam eden etkisine atıfta bulunarak genel bir talep eksikliği ve ihale için daha az fırsat olduğunu bildirdi. Aralık ayında on aydır en yavaş olana geriledikten sonra düşüş hızı biraz arttı.

Daha olumlu bir şekilde, Ocak ayında inşaat sektörü istihdamında geçen yılın Şubat ayından bu yana ilk kez artış görüldü.

IHS Markit Almanya İnşaat PMI Yorum Firmaların satın alma seviyelerinde de arka arkaya artışlar kaydedildi. Fakat anekdot niteliğindeki kanıtlar bunun kısmen bazı işletmelerin yükselen fiyatlar konusundaki endişelerin ortasında alımları öne çıkarma çabalarını yansıttığını gösterdi. Alman inşaatçıların karşılaştığı alış fiyatı enflasyonu Ocak ayında 23 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Panelistler, yaygın olarak bahsedilen çelik ile bir dizi malzemenin maliyetinde artış olduğunu bildirdi.

Bulgular, arz üzerinde artan baskının işaretleriyle uyumlu geldi. İleriye bakıldığında, inşaatçılar yatırım görünümüyle ilgili endişeleri gerekçe göstererek, 12 aylık süre içinde faaliyet gösterme olasılığı konusunda kötümser kaldılar. Yine de karamsarlık Covid-19’un başlangıcından bu yana en düşük seviyede kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu