Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Perakende Satışları Kasım 2021’de Pozitif Şaşırttı

Avrupa’nın en büyük ekonomisinin tüketicilere ilişkin beklenen perakende ticaret verileri yayımlandı. İşte Kasım 2021 döneminin sonuçları;
Alman Perakende Satışları Kasım 2021’de Pozitif Şaşırttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Kasım ayına ilişkin perakende satış verilerini yayımladı. Buna göre 2021’in on birinci ayında perakende satışlar aylık bazda yüzde 0,6 arttı.

Beklenti yüzde 0,5 düşüş yönündeydi. Almanya’nın perakende ticareti, Eylül ayında revize edilen yüzde 1,9‘luk düşüşün ardından Ekim 2021’de bir önceki aya göre yüzde 0,3 düşmüştü. Rakam yüzde 0,5 düşüşe yukarı yönlü revize edildi.

Yıllık bazda de beklentiden iyi gelen perakende satışlar yüzde 4,9 yerine yüzde 2,9 düştü.
Almanya Perakende Satışlar Kasım 2021
KAYNAK: Destatis

Destatis’in ön tahminine göre, Almanya’da perakende ticaret cirosu 2021’de yeni bir rekor kırdı.

Bununla birlikte Ocak-Kasım 2021 aylarına ait sonuçların, tekstil, giyim, ayakkabı ve deri ürünleri perakende ticareti gibi mağaza bazlı perakende ticaretin bölümlerinin, koronavirüs krizinin ikinci yılında da ciro kaybı yaşadığını gösterdiğini belirtti.

Süpermarketler (yüzde 0,8) ve büyük mağazalar (yüzde 2,6) için satışlar artarken tekstil, giyim, ayakkabı ve deri eşyalar, ev aletleri ve inşaat malzemeleri ve internet ve mail sipariş işinde düşüş oldu. Şubat 2020 ile karşılaştırıldığında, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde perakende satışlar yüzde 5,9 daha yüksekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu