Yatırım yapmaya başla!

Asya Pazarında Büyümek İsteyen Alibaba Pakistanlı Daraz Group’u Satın Aldı!

Çinli teknoloji devi Alibaba, satın aldığı Daraz Group’la birlikte Güney Asya’daki imparatorluğunu biraz daha güçlendirdi. İşte haberin ayrıntıları;
Asya Pazarında Büyümek İsteyen Alibaba Pakistanlı Daraz Group’u Satın Aldı!

Alibaba, Güney Asya’daki e-ticaret imparatorluğuna yeni satın alımıyla biraz daha güç kattı. 2012 yılında Rocket Internet tarafından Pakistan’da kurulan ve bugün Pakistan’ın yanında Bangladeş, Myanmar, Sri Lanka, Nepal’de faaliyet gösteren Daraz Group, Alibaba’nın küresel büyüme politikasındaki büyük hamlelerinden biri oldu.

Rocket Internet’ten yapılan açıklamada Alibaba’nın Daraz Group’un tamamını satın aldığı söylenirken, bu anlaşma Alibaba’nın Rocket Internet’le yaptığı ikinci anlaşma oldu. Zira Çinli dev, daha önce de Güneydoğu Asya’nın bir numaralı online alışveriş şirketi Lazada’ya yatırım yapmıştı.

Daraz Group’un satın alımı Alibaba’nın Güney Asya pazarına yeni bir giriş yaptığını gösterirken, işlemin finansal detayları gizli tutuldu.

Alibaba Rocket Internet Bünyesindeki Daraz Goup'u Satın AldıDiğer taraftan; Daraz Group’un Çinli şirketin bünyesine katılmasıyla Güney Asya’daki varlığını genişletmek isteyen Alibaba’nın işinin bir hayli kolaylaştığı söylendi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Alibaba CEO’su Daniel Zhang da “Teknolojimizi ve uzmanlığımızı Daraz ile birlikte kullanarak, bölgedeki tüketicilere daha iyi hizmet verebilmek için girişimcileri güçlendirebiliriz” sözleriyle görüş bildirdi.

Buna ek olarak; “Daraz’da harika bir ekip bulduk” diyen CEO, “inanıyoruz ki teknoloji tabanlı ticaret ekosistemi Güney Asya’daki uzun vadeli ekonomik kalkınmada kritik bir rol oynayacak” dedi.

Alibaba Daraz Group ile Asya Pazarında BüyüyecekAyrıca Daraz Group’un aynı isimle faaliyetlerine devam edeceği ve Alibaba’nın bu güçle Güney Asya pazarındaki payını coşturacağı söylendi. Daraz CEO’su Bjarke Mikkelsen, sıkı ve özverili bir çalışma ile e-ticaret yolculuğuna başladıklarını fakat Alibaba sayesinde şimdiye kadar kaldıkları seviyenin çok daha üstüne çıkacaklarını dile getirdi.

Daraz’ın ortak kurucusu Dr. Jonathan Doerr da “Alibaba ile birlikte, bölgedeki girişimcileri güçlendirmeye ve müşterilerimize en iyi ürün seçimini yüksek elverişlilikle sunmaya hazırız” dedi.

Sonuçta; % 60’ının 35 yaş altı olduğu 460 milyon nüfuslu Güney Asya, Alibaba için önemli bir yere sahip. Kaldı ki Güneydoğu Asya pazarında Amazon’a karşı dev bir hamle ile Lazada’ya 2 milyar dolar daha yatırım yapacağını açıklayan Alibaba, potansiyeli yüksek olan bu pazarı kimseye kaptırmama konusunda da gayet kararlı görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum