Yatırım yapmaya başla!

Alibaba’nın Bulut Bilişim İşi, Amazon’un Karlılık Yolunu İzleyebilir

Alibaba'nın bir sonraki sınırının bulut bilişim olabileceği söylendi. Detaylar aşağıda;
Alibaba’nın Bulut Bilişim İşi, Amazon’un Karlılık Yolunu İzleyebilir

Sık sık Seattle merkezli Amazon’la kıyaslanmasına rağmen Alibaba aslında Bezos’un şirketiyle rekabet etmiyor. Yine de iki işletme arasında pek çok benzerlik olduğu aşikar. Örneğin her ikisi de e-ticaret siteleri işletiyor ve benzer streaming hizmetlerine sahip.

Fakat Alibaba’nın gelecekteki yönüne ışık tutabilecek şey, Amazon’un çoktan büyük bir işe dönüştürmüş olduğu bulut bilişim. Analistler, bulut bilişimin Çinli firmanın geleceği için kritik olduğunu düşünüyor.

Zaten Alibaba CEO’su Daniel Zhang, Kasım ayında yaptığı bir açıklamada analistlerin öngörülerini doğrula şekilde konuşmuştu.

Daniel Zhang Alibaba Bulut Bilişim Alibaba’nın bulut bilişim birimini ana işi yapacağını dile getiren Zhang, gelecekte her işletmenin bulutla destekleneceğini söylemişti. Bugün 55. yaş gününde Alibaba’nın başkanlığını bırakan Jack Ma’dan görevi devralan Daniel Zhang, teknoloji devinin bulut bilişim hedefleri hakkında iddialı konuşmuştu. Bu noktada Jack Ma’nın şirketin başkanlığından ayrılmasıyla piyasanın 20 yıllık şirketin geleceğine daha da odaklanacağı vurgulandı.

1999’de e-ticaret şirketi olarak başlayan ve zamanla fiziksel mağazalar, streaming hizmetleri, gıda teslimatı gibi alanlara giren Alibaba için bulut bilişim en fazla vaadi veren alan olarak görülüyor.

Alibaba’nın Bulut Bilişim İşi En Fazla Vaat Veriyor Çünkü Alibaba, bulut bilişim işini Eylül 2009’da başlattı ve şu anda Çin’in en büyük oyuncusu haline geldi. Öyle ki Haziran çeyreğinde bölüm 7.79 milyar yuan seviyesinde gelir elde etti. Bu yıllık bazda yüzde 66’lık artış anlamına geldi.

Wedbush Securities hisse senetleri araştırma direktörü Daniel Ives verdiği demeçte; “Bulut, Alibaba için bir sonraki sınır.” dedi. Şirketin temelde Çin’deki e-ticaret ve tüketici dünyasına sahip olduğunu aktaran Ives, şimdi 100 milyar dolarlık pazar fırsatının ardından gittiğini ve bunun Alibaba için altın yumurtlayan kaz olarak kalmaya devam edeceğini söyledi.

Bulut bilişimin Haziran çeyreğinde Alibaba gelirinin yüzde 7’sini oluşturduğu, iş biriminin zararlarının düştüğü ve marjların iyileştiği dile getirildi.

Alibaba’nın Bulut Bilişim Haziran Çeyreği Yüzde 7 Oluşturdu Buna karşılık ABD’li devin bulut birimi Amazon Web Services’in Haziran çeyreğinde net satışlarında 8.38 milyar dolar getirdiği ve güçlü bir faaliyet karı elde ettiği aktarıldı. Aslında, AWS, Amazon’un toplam faaliyet karının yüzde 60’ını, ancak net satışların yalnızca yüzde 13’ünü oluşturuyordu. CFRA Research analisti John Freeman, bulutun Alibaba’nın en büyük çark itişli işletmelerinden biri ya da büyüme motorundan biri olacağını öne sürdü.

Yirmili yılların ortasında olan AWS’nin faaliyet marjının daha yükseğe çıkabileceğini ve bunun aynısının Alibaba için de olacağını savunan Freeman, “Alibaba’nın bulut hizmetlerinin büyüme, evrim ve faaliyet marjı profili aynı yolu izliyor ve izlemeye devam etmeli” dedi. İlaveten Alibaba’nın Çin’de iki avantajı olduğunu belirterek bunları daha az rekabet ve Çinli şirketlerin bilgi teknolojisi altyapısına sahip olmamaları nedeniyle buluta daha kolay bir şekilde geçebilecek olmaları olarak gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum