Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Akşener: Ukrayna’ya SİHA Satışını Olumlu Buluyoruz

Rusya’ya bir an önce askerlerini geri çekme çağrısında bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ukrayna’ya SİHA satışı konusunda düşüncesini söyledi.
Akşener: Ukrayna’ya SİHA Satışını Olumlu Buluyoruz
Yorum

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) partisinin grup toplantısında konuştu. Akşener konuşmasında birçok konuya değinirken, Rusya ile Ukrayna meselesi hakkında da görüşlerini aktardı.

Donbas ve Luhansk’ın Ukrayna’dan koparılmak istenmesinin Rusya’nın coğrafi olarak genişleme stratejisinin bir sonucu olduğunu belirtti. Bunun da ülkemize kaçınılmaz yansımaları olacağını söyleyen Akşener, her şeyden önce devletlerin toprak bütünlüğüne ve tam egemenliğine saygı duyulması gerektiğini düşündüklerini ifade etti.

“Uluslararası ilişkilerde caydırıcılık politikası diye bir kavram vardır. Bu kavram, devletler arasındaki ilişkilerde verilecek karşılık ve sonuçları konusunda şüphe uyandırarak bir devleti olası tehditkâr eylemlerinden vazgeçirme politikasıdır. Yani potansiyel yaptırımlar üzerinden caydırma politikasıdır. “ diyerek Rusya’ya karşı alınan yaptırım kararlarına yönelik yorumda bulundu.

Saldırıya uğrayan devletin uluslararası hukuktan ve Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakkını tanıdıklarını ifade etti. Ukrayna sınırına asker yığmanın kabul edilecek bir durum olmadığını söyleyen Akşener, “Rusya’yı bir an önce bu askeri tahkimatına son vermeye ve askerlerini geri çekmeye çağırıyoruz.” dedi.

Ukrayna’nın Türkiye’nin savunma sanayisinin gelişmesinde kritik rol oynayabileceğini, bu nedenle Türkiye’nin SİHA satışına devam etmesi yönündeki kararını olumlu bulduklarını aktardı. Rusya’nın kendi güvenliğine dair kaygıları olduğunu fakat bunun savaş tehdidi üzerinden giderilemeyeceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu