Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Akıllı Telefon Pazarı 5G Etkisiyle 2022’ye Kadar Büyümeye Devam Edecek

Araştırma şirketi Gartner, akıllı telefon sevkiyatlarının artarak büyüyeceğini tahmin ediyor.
Akıllı Telefon Pazarı 5G Etkisiyle 2022’ye Kadar Büyümeye Devam Edecek
Yorum

Akıllı telefonlar günümüzde hemen herkes tarafından kullanılan başlıca teknolojik ürünler arasında yer alıyor. Apple, Samsung, Huawei, Xiaomi gibi başlıca üreticiler her yıl çok sayıda akıllı telefon piyasaya sunuyor. Mobil cihazlara gelen yeni teknolojiler kullanıcıların yeni ürün almasında belirleyici rol oynuyor. Her yıl araştırma şirketleri tarafından hazırlanan raporlar pazarın geldiği son nokta hakkında önemli bilgileri ortaya çıkarıyor. 2019 yılı teknoloji dünyasının 5G ile tanıştığı bir dönem oldu.

Yapılacak olan yatırımlar ile bu altyapının önümüzdeki süreçte dünyanın büyük bölümüne yayılması bekleniyor. Araştırma şirketlerinin yaptığı çalışmalar da bu yatırımların akıllı telefon pazarının büyümesine olumlu yönde etki edeceğini işaret ediyor. Sektöre yönelik isabetli tahminleri ile bilinen Gartner, PC, tablet ve akıllı telefon sevkiyatlarının 2020 yılında toplamda 2.16 milyar adede ulaşacağını tahmin etti. Akıllı telefon pazarında yaşanacak olan artışta başlıca etkinin ise 5G ie olacağı belirtiliyor.

5G ile Sevkiyatlar Artacak

5G ile Sevkiyatlar Artacak

Mobil cihaz pazarında 2019 yılında yüzde 2 oranında düşüş yaşandı. Gartner’ın tahminlerine göre 2020 yılında özellikle Çin ve diğer gelişmekte olan ülkelerin etkisiyle pazarda büyüme yaşanacağı belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl küresel cihaz sevkiyatı 2.15 milyar adet gerçekleşti. 2020’de yüzde 0.9 oranında artış bekleniyor ve sevkiyatların 2.16 milyara ulaşması bekleniyor.

5G’nin yaygınlaşması ile beraber önümüzdeki yıllarda bu özelliğe sahip telefonların da artacağı belirtiliyor. Gartner’a göre 5G destekli telefonlar 2020 yılında tüm telefonlara oranı yüzde 12 olacak. 2022 yılına kadar bu oranın yüzde 43’e kadar tırmanması bekleniyor. Bu da 5G desteğinin önümüzdeki dönemde daha uygun fiyatlı akıllı telefonlarda sunulacağını işaret ediyor.

Halihazırda bu özellik amiral gemisi modellerde sunuluyor ve kullanıcıya yüksek maliyet çıkarıyor. Gartner araştırma kıdemli müdürü Ranjit Atwal, “2020 hafif bir pazar iyileşmesine tanık olacak. 5G telefonların artan kullanılabilirliği, yeni akıllı telefon alımını artıracak ve bu da küresel cihaz sevkiyatlarının 2020’de artmasını sağlayacak.” diye konuştu.

PC Sevkiyatları Düşecek

PC Sevkiyatları Düşecek

Gartner’ın raporunda PC pazarına dair tahminlere de yer veriliyor. Geçtiğimiz yıl bilgisayar satışlarında bir miktar büyüme görülmüştü. Ancak bu yönün tersine döneceği ve 2020 yılından itibaren düşüş trendine girileceği tahmin ediliyor. Şirketin tahminine göre bu yıl sevkiyatlar 251 milyona, 2021’de 247 milyona ve 2022’de 242 milyona kadar gerileyecek. Bu düşüşün sebebi ise Microsoft’un Windows 7’ye olan desteğini sonlandırması ve kullanıcıların büyük bölümünün Windows 10’a geçiş yapmış olması gösteriliyor.

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan artışta Windows 10’un kullanıcılar ile tanışmasının altı çiziliyor. Atwal’a göre yeni bir Windows işletim sistemi gelmeyecek ve bunun yerine işletim sistemi yeni özellikler ile güncellemeler almaya devam edecek. Bu da PC pazarının geleceğinin tahmin edilmesini zorlaştırıyor.

Diğer taraftan Google’ın piyasaya sürdüğü Chromebook’ların PC pazarında oynayacağı rol merak ediliyor. Tahminde son olarak akıllı saatlerin satış olasılıklarına yer veriliyor. Giyilebilir teknoloji ürünleri olarak son dönemde karşımıza çıkan akıllı saatlerin küresel sevkiyatlara ne derece etki edeceği merak edilmekte.

Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde toplamda 14 milyon akıllı saat satışı gerçekleşti. En çok satışı yapılan ürünlerin başında ise Apple Watch geliyor. Gartnerin küresel pazara dair yapmış olduuğu tahminlerin ne derece isabet oranına sahip olacağını önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu