Yatırım yapmaya başla!

Akıllı Telefon Kullanıcılarının Büyük Bölümü Kısa Vadede Yeni Model Almayı Düşünmüyor

Akıllı telefon pazarına dair yapılan bir araştırma kullanıcıların yarısından fazlasının önümüzdeki 5 yıl içerisinde yeni model almayı düşünmediklerini ortaya koydu.
Akıllı Telefon Kullanıcılarının Büyük Bölümü Kısa Vadede Yeni Model Almayı Düşünmüyor

Son yıllarda insanların hayatında vazgeçilmez olan ürünlerin başında akıllı telefonların geldiğini söyleyebiliriz. Teknoloji devleri daha fazla kullanıcıya ulaşmak üzere yeni modellerine pek çok yeni özelliğe yer veriyor. Daha iyi kullanım deneyimi sunan bu cihazlar yüksek fiyatıyla da el yakıyor. Kimi kullanıcılar sürekli yeni modelleri kullanmak için ürün değiştirirken kimi kullanıcılar almış olduğu telefonu uzun süre kullanmayı tercih ediyor.

Üreticiler her zaman kullanıcıların daha fazla satın alma yapmasını ister. Uzun süreli kullanılan modeller akıllı telefon üreticilerinin karlılığını düşüreceği için hoşuna gitmeyecektir. Daha önce Apple ve Samsung gibi bazı şirketler geleceğe dair bazı korkularının olduğunu belirtmişti. Sektörde son döneme dair yapılan araştırmalar ise kullanıcıların telefonları daha fazla elinde tutmak istediğini göstermişti. Yapılan son bir araştırma bu veriyi rakamsal olarak tekrar ortaya koydu.

Büyük Çoğunluk Telefon Değiştirmek İstemiyor

Büyük Çoğunluk Telefon Değiştirmek İstemiyor

Bir araştırma şirketi tarafından yapılan anket akıllı telefon pazarının geleceğine dair ışık tutuyor. 3640 akıllı telefon kullanıcısı üzerinde yapılan çalışmada insanlar yeni model almayı düşünüp düşünmedikleri soruldu. Yapılan ankette kullanıcıların yüzde 55’inin 3 ila 5 yıl içerisinde yeni bir akıllı telefon almayı düşünmediklerini söylediler. Son yıllarda akıllı telefon pazarında bir yavaşlama olduğu çeşitli araştırmalar ile ortaya konmuştu. Bu anket ise diğer araştırmaları doğrular nitelikte.

Yapılan araştırma ile ilgili açıklamalarda bulunan Andrew Mooore-Crispin, “Bugüne kadar insanlar eski telefonları stabil bir şekilde çalışmasına rağmen yeni bir akıllı telefona geçiyorlardı. Ancak yapılan ankette insanların cihazlarını uzun süre kullanmak istediği görülüyor. Bu bizce sevindirici bir olay.

Anketimizden elde edilen veriler, insanların fiyat ve temel telefon işlevselliği gibi şeyler hakkında daha bilinçli olduklarını gösteriyor. En son ve en havalı teknolojiye sahip olmayı pek umursamıyorlar. Bu yıl araştırma akıllı telefon üreticileri için iyi bir haber gibi gözükmüyor.” diye konuştu. Ankete katılan kullanıcıların sadece yüzde 15’i iki yıl içerisinde yeni bir akıllı telefon aldıklarını söyledi.

Ticaret Savaşları Olumsuz Etkiledi

Ticaret Savaşları Olumsuz Etkiledi

Akıllı telefon pazarında son yıllarda yaşanan daralmada ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarının başrolü oynadığını söyleyebiliriz. Özellikle Huawei’ye yönelik yaptırımlar ve iki ülkenin karşılıklı ek vergileri bu durumu içinden çıkılmaz bir hale sokmuş durumda. Yakın geçmişte Apple’ın açıkladığı veriler iPhone satışlarında gözle görülür bir yavaşlamanın olduğunu ortaya koymuştu.

Bununla beraber telefonlara yapılan yazılım güncellemeleri ile yeni özellikler kazandırılıyor ve kullanıcılar yeni bir model alarak ek külfet altına girmek istemiyorlar. Sektörde tahmin edildiği gibi bir daralma yaşanırsa üreticiler yeni modellerini çıkarırken daha ağırdan alabilir. Önümüzdeki dönemde yapılacak yeni araştırmalar ile akıllı telefon pazarının son durumu hakkında daha net bilgilere sahip olabiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum