Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AK Parti’den Montrö Sözleşmesi’ne Uyum Mesajı

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını bir an önce durdurması gerektiğini söyleyen AK Parti Sözcüsü Çelik, boğazlardan savaş gemisi geçişine yönelik açıklama yaptı.
AK Parti’den Montrö Sözleşmesi’ne Uyum Mesajı
Yorum

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı sonrasında gündeme dair açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün vurguladığı gibi Rusya – Ukrayna sorununda, görüşmelerin odak noktasının diplomasi yoluyla ve Minsk Anlaşmaları kapsamında çözüm bulmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin bir NATO müttefiki ülke olarak bugüne kadar yapıcı bir tutum sergilediğini belirten Çelik, Rusya’nın saldırgan tutumundan vazgeçmesi için diplomatik ilişkileri devam ettireceklerini aktardı.

Açıklamasına “Bütün senaryolara hazır bir şekilde devlet kurumlarımız çalışıyor. Bu süreç bir şey daha gösterdi. AB’nin kınama teşkilatına döndüğü, sadece uluslararası olaylarda kınama ürettiği görüldü. Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin neler katacağı konusunda bilgilendirme bulunduk.” sözleriyle devam etti.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin Türkiye açısından ne duruma geldiğine dair tüm senaryolar üzerinde çalışma yapıldığını ifade eden Çelik, gerginliğin daha ileri gitmesini istemediklerini belirtti.

Savaşan ülkelerin gemilerinin Montrö Sözleşmesi’ne göre boğazdan geçememesi gerektiğini, “Türkiye, objektif hükümleri açısından net bir şekilde uygulayacaktır. Gerginlik zamanında da başka ülkelerin talepleri oluyor. Türkiye, savaşı derinleştiren ya da herhangi bir şekilde gerginliği yükselten takdir hakkını barışın sağlanmasına yönelik kullanacaktır.” dedi.

Rusya’ya bu eylemden vazgeçmesi çağrısında bulunan AK Parti Sözcüsü, Türkiye’de yol açacağı ekonomik ve siyasi etkilerin de Cumhurbaşkanı tarafından ele alındığını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu