Yatırım yapmaya başla!

Airbus Uzay’da Bulunan Atıkları Toplamak için Zıpkın Teknolojisi Geliştirdi!

Airbus, uzayda bu zamana kadar bırakılmış çöpleri zıpkın ile toplamak için harekete geçti. İşte detaylar…
Airbus Uzay’da Bulunan Atıkları Toplamak için Zıpkın Teknolojisi Geliştirdi!

Dünyanın önde gelen uçak üreticisi Airbus, üretmiş olduğu uçaklar ile havayolu ulaşım sektöründe büyük yere sahiptir. Ürettiği uçaklarla kalmayıp geleceğin havayolu teknolojisine dair pek çok önemli projeye imza atmaktadır. Geçtiğimiz günlerde otonom hava aracı Vahana’yı tanıtan Airbus, uzayda bugüne kadar yaratılmış teknolojik atıklarla ilgili de projeler üretiyor.

Dünya genelinde her yıl uzaya çok sayıda uydu ve çeşitli görevler icra etmek için araçlar gönderilmektedir. Geçen yıllar sonrasında uzayda çok sayıda teknolojik atığın oluştuğu bilinmektedir. Yıllar boyu biriken bu çöplerin ise tehlike oluşturduğu belirtiliyor. Airbus firması zıpkın benzeri bir alet ile bu çöpleri toplamayı planlıyor.

Çöpler için Zıpkınlı Plan!

Airbus’tan uzayda bulunan tonlarca atık için yepyeni bir proje geliştirilmiş durumda. İngiltere’de bulunan Surrey Uzay Merkezi’inde zıpkını andıran bir sistem ile uzayda bulunan çöplerin toplanması planlaıyor.

9 metre uzunluğunda zıpkını andıran bir cihaz, sıkıştırılmış hava kullanılarak ateşleniyor. Ateşleme sonrasında uyduların kaplanmasında kullanılan 3cm’den daha kalın olmayan malzeme zıpkın ile delinebildi. Vurulan çöpler bu sayede dünya atmosferine geri çekilecek ve uzaya yolculuk etmeden tonlarca çöp temizlenebilecek.

Çöpler Gelecek için Tehlike Arzediyor!

Her yıl ülkelerin uydu vb gibi araçları uzaya fırlatmasıyla beraber geçmişten bu yana küçümsenmeyecek miktarda çöp birikmiş durumda. Başta ABD, Rusya ve Çin olmak üzere çok miktarda uydu gönderen ülkeler ortaya çıkan bu kirlilikte başrolü oynuyor.

Yapılan araştırmalara göre bugüne kadar uzayda 70 binden fazla parça uzay çöpü biriktiği belirtiliyor. Her yıl sürekli uydu fırlatıldığını düşündüğümüzde, önümüzdeki yıllarda bu miktarın katlanacağını söyleyebiliriz. Dolayısıyla Airbus’un geliştirmiş olduğu bu proje uygulandığı takdirde yaşanan kirliliğin önüne geçilebilr.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum