Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AFAD Uygulaması Deprem Sonrasında GSM İletişiminin Kesilmesini Engelleyecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem sonrasında tüm GSM operatörlerine bağlanacak yeni bir sistem geliştirildiğini açıkladı.
AFAD Uygulaması Deprem Sonrasında GSM İletişiminin Kesilmesini Engelleyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği üzere ülkemiz deprem kuşağı üzerinde yer alıyor ve her gün çok sayıda sarsıntı yaşanıyor. Özellikle orta ve büyük şiddetli depremler sonrasında GSM operatörlerinde büyük sıkıntılar yaşandığı biliniyor. Hatta Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’un bu süre içerisinde hizmet sıkıntısı yaşaması pek çok kişinin tepkisini çekmişti. Yaşanması muhtemel bir depremde benzer sıkıntıların görülmemesi için yeni bir mobil uygulama geliştirildi.

AFAD İl Müdürlüğü Afet ve Acil Durum Kurulu 2020 yılı 2. Toplantısı’nda olası depremlerin verebileceği zararların hafifletilmesine yönelik yeni bir uygulama geliştirileceği açıklandı. Açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapıldı. Bakan Soylu geliştirilen mobil uygulama ile insanların internet üzerinden GSM operatörlerine bağlanabileceğini ve birbirleri ile kesintisiz iletişim sağlayabileceğini söyledi. Bu sayede operatörlerde yaşanacak yoğunlukların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Operatörlerdeki Yoğunluk AFAD ile Aşılacak

Operatörlerdeki Yoğunluk AFAD ile Aşılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu depremden sonra insanların arabalarına atlaması, sokağa çıkması ve GSM operatörleri üzerinden yakınlarını aramasının, başkalarının hayatını tehlikeye atmak olduğunu söyledi. Bu durumun önüne geçmek adına AFAD adlı bir uygulama geliştirdiklerini söyleyen Bakan Soylu, “Tüm GSM operatörlerine bağlanacak şekilde internet hattından görüşme yapabilecek, görüntü kaydedip, atabilecek.” diye konuştu.

2021 yılı için 1000 adet yeni toplanma alanı belirlemeyi hedeflediklerini söyleyen Soylu, “Avrupa’nın en büyük deprem gözlem ağına sahibiz. Bu yıl ulusal düzeyde müdahale ettiğimiz deprem sel gibi olaylarda 318 vatandaşımız sağ olarak kurtarılmıştır. Hedefimiz 2021 sonuna kadar bu planlamaların tamamlanmış olmasıdır.” açıklamasında bulundu.

AFAD Yerli ve Milli Olarak Geliştiriliyor

AFAD Yerli ve Milli Olarak Geliştiriliyor

Deprem sonrasında GSM operatörlerinde yaşanan sıkıntıların çözülmesi için AFAD adlı bir uygulama geliştirildi. Bu uygulama sayesinde internet ağı üzerinden operatörlere erişim sağlanacak. Uygulamanın kodlarının tamamen milli olduğunu belirten Soylu, sistemin çok güçlü bir kripto sistem ile korunacağını söyledi.

Görüşmelerin uygulama aracılığı ile kesintisiz yapılabileceği belirtiliyor. Hatta uygulama ile kullanıcılar birbirlerine fotoğraf ve video kaydı gönderebilecek. Bakan Soylu daha önce kadın ve çocukların acil durum çağrısı gerçekleştirdikleri KADES uygulamasında son derece başarılı olduklarını hatırlattı.

Sistemin nasıl çalışacağına dair bilgilendirmede bulunan Süleyman Soylu, “Birincisi şu bu dönem içinde, tüm GSM operatörlerine bağlanabilecek şekilde internet hatları üzerinden görüşme yapabilecek, mesaj atılabilecek, görüntü kaydedip atılabilecek ve bunlarla birlikte başka bir şey daha olacak. Dünyada tek olacağına inandığım uygulamayı arkadaşlar 6 ay içinde gerçekleştirecek. Burada temel amaç can ve mal kayıplarını en az seviyeye indirebilmek.” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu ayrıca uygulamanın kişiselleştirilebilir bir yapıda olacağını ve depremzedelerin toplanma alanlarına nasıl gideceklerine dair bir harita oluşturacağını sözlerine ekledi. AFAD uygulamasının önümüzdeki aylarda iOS ve Android mağazalarında vatandaşlara sunulması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu