Yatırım yapmaya başla!

Adobe’un Creative Cloud Servisinde Milyonlarca Kullanıcının Verileri Sızdırıldı

Grafik ve medya yazılımları üreten dev firma Adobe, milyonlarca kullanıcısının verilerini sızdırdı.
Adobe’un Creative Cloud Servisinde Milyonlarca Kullanıcının Verileri Sızdırıldı

ABD merkezli teknoloji şirketi Adobe, geliştirdiği grafik ve medya araçları ile dünya genelinde büyük bir pazar payına sahip. Photoshop, Premier, Lightroom, Illustrator, InDesign gibi yaygın olarak kullanılan yazılımların geliştiricisi olan Adobe, her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşıyor. Firma geçtiğimiz günlerde ABD hükümetinin aldığı karar ile Venezuela’daki hesapları iptal etme kararı ile gündeme gelmişti.

Şirketin kullanıcılara mobil uygulamalar ve bulut hizmetlerini bir araya topladığı Creative Cloud servisi ile faaliyet gösteriyor. Adobe’un Creative Cloud hizmeti bu sefer veri ihlali ile adından söz ettiriyor. Gelen son bilgilere göre platformda 7.5 milyon kullanıcının verileri sızdırıldı. Şirket açığın hemen kapatıldığını açıklasa da kullanıcıların merak içerisinde olduğu belirtiliyor.

Adobe’da Veri İhlali

Adobe’da Veri İhlali

ABD merkezli teknoloji şirketi Adobe, milyonlarca kullanıcısının verilerini sızdırması ile gündeme geldi. Verileri sızdırılan kullanıcı sayısını 7.5 milyon olduğu belirtilirken, ihlalin Creative Cloud platformu üzerinden gerçekleştiği ifade edildi. Müşterilerin kayıtları sızdırılırken, Adobe herhangi bir şifre ya da ödeme bilgisinin ihlal edilmediğini açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada ortamlardan birinde güvenlik açığının fark edildiği ve hızlı bir şekilde müdahale edildiği belirtildi.

Sızdırılan veriler arasında kullanıcıların e-mail adresleri, kullandıkları yazılımlar, hesapların açılış tarihi, abonelik durumu ve kullanıcılara dair iş bilgileri yer alıyor. Hazırlanan raporlarda şirketin gelen bildirimler doğrultusunda hemen harekete geçtiği ve söz konusu sistemin korunaklı hale getirildiği belirtiliyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir şirket yetkilisi, “Gelecekte meydana gelebilecek benzer bir sorunun önlenmesine yardımcı olmak için geliştirme süreçlerimizi gözden geçiriyoruz” diye konuştu.

Veriler Yaklaşık Bir Hafta Korunaksız Kaldı

Veriler Yaklaşık Bir Hafta Korunaksız Kaldı

Yapılan araştırmalarda söz konusu verilerin yaklaşık bir hafta boyunca dış müdahalelere açık halde olduğu görülüyor. Güvenlik açığının fark edildiği tarih olarak 19 Ekim günü gösterildi. Şirket aynı gün içerisinde ihlali kapattığını belirtiyor. Ancak önceki günlerden süregelen bir güvenlik ihlali söz konusu.

Creative Cloud üzerinde tutulan veri tabanına herhangi bir tarayıcı üzerinden kolaylıkla ulaşılabildi. Adobe açıklamasında söz konusu açığın herhangi bir uygulamalarının çalışmasını etkilemediğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum