Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Adobe Yıl Sonu İtibarıyla Flash Player Uygulamasını Kaldırıyor

Yazılım şirketi Adobe, Flash Player uygulamasının fişini 2020’nin sonunda çekeceğini açıkladı.
Adobe Yıl Sonu İtibarıyla Flash Player Uygulamasını Kaldırıyor
Yorum

Yazılım şirketi Adobe dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya yönelik geliştirdiği ürün ve servisler ile biliniyor. Bu ürünler arasında en çok kullanılan birisi ise Flash Player olmuştur. Geçmiş yıllardan bu yana internet sitelerinin büyük bölümünde Flash ile animasyon, oyun ve videolar gösteriliyordu. Gelişen teknoloji ile beraber Flash uygulamasına olan ihtiyacın her geçen gün daha da azaldığını söyleyebiliriz.

Bu uygulamanın yerini son yıllarda HTML 5 almış durumda. Chrome, Firefox, Opera gibi tarayıcılar da son dönemde Flash Player’a vermiş olduğu desteği sonlandırmaya başlamıştı. Uygulamanın geliştiricisi Adobe’dan beklenen karar geldi ve yıl sonunda desteğin tamamen kesileceği duyuruldu

Flash Dönemi Kapanıyor

Flash Dönemi Kapanıyor

Flash Player 200’li yılların başında internetin vazgeçilmez uygulaması konumundaydı. YouTube’un yayın hayatına başladığı ilk günlerde bile Flash desteğine sahip olduğu bilinir. HTML 5 ve CSS 3 gibi açık kaynak kod yapısına sahip platformların yaygınlaşması ile beraber Flash döneminin sonu gelmiş durumda. Yıllar önce Apple kurucusu Steve Jobs, iPad, iPhone gibi ürünlerinde Flash desteklemeyeceklerini açıklamıştı.

Bu açıklama aslında Flash için sonun başlangıcı olmuştu. Adobe konuyla ilgili bir blog yazısı yayınladı ve Flash Player desteğinin bu yıl sonunda durduracağını açıkladı. Duyuruya göre 31 Aralık 2020 itibarıyla Adobe tarafından Flash dönemi kapanmış olacak. Şirketten yapılan açıklamada, “2020’nin sonunda Flash Player’ı güncellemeyi ve dağıtmayı durduracağız ve içerik oluşturucuları mevcut Flash içeriklerini güncel teknolojilere geçmeye teşvik edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Halihazırda Flash ile çalışan internet sitelerinin artık kendilerine daha güncel çözümler yaratması gerekecek. Bu açıklama belirtilen tarihten itibaren Flash’ın güvenli bir yazılım olmayacağı anlamına geliyor. Adobe bu uygulaması için yeni bir güvenlik ya da gizlilik yaması sunmayacak. İlk olarak Macromedia Flash ile başlayan yolculuk 24 yıl boyunca sürmüş oldu. Bir döneme damgasını vuran Flash artık internet tarihinin tozlu sayfalarında yerini almış olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu