Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’li İşletmeler Şubat’ta Yaklaşık 6 Yılın En Güçlü Çıktı Artışını Bildirdi

IHS Markit, dünyanın en büyük ekonomisi ABD için Şubat ayı PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini açıkladı.
ABD’li İşletmeler Şubat’ta Yaklaşık 6 Yılın En Güçlü Çıktı Artışını Bildirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit, ABD için Şubat ayına yönelik PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini açıkladı.

Buna göre IHS Markit Flash Kompozit PMI 58,8 olarak gerçekleşti. Ocak ayında ise 58,7 olmuştu. Flash Hizmetler PMI 58,9 olarak hafif yükseldi. Ocak ayında rakam 58,3’tü. Flash İmalat PMI 58,5 oldu. Ocak ayının okuması 59,2 olmuştu.

ABD’deki işletmeler, Şubat ayında neredeyse altı yıldır üretimdeki en güçlü aylık artışı bildirdi. Bu, hızlanan hizmet sektörü aktivitesi ve üretim çıktılarının sürekli güçlü büyümesiyle teşvik edildi.

ABD İşletmeleri Şubat Ayında Neredeyse Altı Yılın En Hızlı Üretim Artışını Bildirdi

ABD Flash Kompozit PMI Şubat 2021
Kaynak: Markit Economics

PMI verileri hakkında yorum yapan IHS Markit Baş İşletme Ekonomisti Chris Williamson, söz konusu artışın COVID-19 rüzgarına, aşırı hava koşullarına ve rekor tedarik zinciri gecikmelerine rağmen geldiğini aktardı.

Verilerin, ekonominin 2021’e güçlü bir açılış çeyreği yaşadığına dair işaretlere katkıda bulunduğunu, buna ek teşvik ve ekonominin kısmen yeniden açılmasının destek verdiğini belirtti.

Daha fazla teşvik ve aşının yaygınlaşması umutları ile artan ticari duyarlılık canlı kalmaya devam ederken bunun henüz daha güçlü istihdam büyümesine dönüşmediğini görmenin hayal kırıklığı yarattığını bildirdi. Özellikle birçok hizmet sektörü firmasının işe alma konusunda isteksiz olduğunu ve genel giderlere ekleme konusunda temkinli davrandığını kaydetti.

“Bir endişe, firmaların maliyetlerinin yükselmesi, mal ve hizmetlerin satış fiyatlarını anket rekoru hızında artırması ve enflasyonda daha fazla artışa işaret etmesidir.” ifadeleriyle yorumunu tamamladı.

IHS Markit, dünya çapında ekonomileri yönlendiren büyük endüstriler ve pazarlar için kritik bilgi, analiz ve çözümlerde bir dünya lideri olarak tanımlanmaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu