Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’den Çin’e Uyarı: Rusya’yı Desteklemenin Sonuçları Olacak

Batılı ülkelerin yaptırım dalgası altında ezilmek üzere olan Rusya, Çin ile ticari bağlarını artırmaya çalışırken, ABD’den uyarı niteliğinde açıklama geldi.
ABD’den Çin’e Uyarı: Rusya’yı Desteklemenin Sonuçları Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna topraklarındaki işgali nedeniyle dünyanın neredeyse tamamı Rusya’ya tepkili. Birçok ülkeden binlerce insan barış yürüyüşleri yaparken, hükümetler, uluslararası kurumlar ve özel şirketler Rusya’yı ekonomisinden vurmaya çalışıyor.

Ukrayna’ya hem askeri hem insani yardımların yanında, gösterdiği cesaretten dolayı da destek giderek büyüyor. Rusya’nın yanında duran ülke sayısı ise bir elin parmakları kadar. Bu ülkelerden biri de dünyanın ikinci en büyük ekonomisine sahip olan Çin. Rusya’nın Batı ülkelerin yaptırımları nedeniyle Çin ile iş birliğinin artacağı mesajının ardından ABD’den açıklama geldi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Çin hükümeti ile doğrudan özel şekilde iletişim halinde olduklarını belirterek, Rusya’yı desteklemelerinin sonuçları olacağını kaydetti.

Rusya’ya 24 Şubat’tan bu yana çok yoğun bir yaptırım dalgası uygulandı. Avrupa Birliği ve ABD, yaptırımların şiddetinin giderek artacağı mesajını verdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptırımların kendilerini daha da güçlendireceğini söylemesine karşın, destekçi ülkelerle ticari bağını kuvvetlendirmeye çalışıyor.

Hiçbir ülkenin Rusya’ya bu ekonomik yaptırımlarda cankurtaran olmasına izin vermeyeceklerini dile getiren Sullivan, yarın Roma’da Çin’in en üst düzey diplomatı Yang Jiechi’yle görüşeceğini bildirdi.

Rus Maliye Bakanı Anton Siluanov ise Batılı ülkelerin Çin’e Rusya’yla ticarete kısıtlama getirmesi için baskı yaptığını iddia etti. Çin’le ortaklıklarının ve yaptırımlar nedeniyle iş birliğinin artacağını söyledi.

Siluanov, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Batılı ülkelerin her zaman dile getirdiği piyasa ilkelerini ihlal ettiğini ve yaptırımların Rusya kadar küresel ekonomiye de zarar vereceğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu