Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD Yönetimi Huawei ile Ticaret Yapacak Şirketlerin Lisans Başvurularını Değerlendirmeye Aldı

Teknoloji devi Huawei’nin ABD yaptırımlarından muaf olacak ürünlerine yönelik lisans işlemler Trump yönetimi tarafından değerlendirmeye alındı.
ABD Yönetimi Huawei ile Ticaret Yapacak Şirketlerin Lisans Başvurularını Değerlendirmeye Aldı

Geçtiğimiz aylardan bu yana teknoloji dünyasında Huawei’ye yönelik ABD yaptırımları gündemdeki sıcaklığını koruyor. ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları ve Huawei’ye yönelik alınan kararlar sonrası ülkedeki teknoloji şirketlerine ticaret kısıtlaması geldi. Başta Google’ın Android lisansını askıya alması ve kendi servislerine Huawei’nin Mate 30 gibi yeni modellerinde yer vermemesi Çinli teknoloji devine büyük darbe vurdu.

Ayrıca Qualcomm, ARM, Microsoft gibi şirketlerin de Huawei ile ticareti kısıtlanmış durumda. ABD yönetiminin geçmiş dönemde almış olduğu karar ile Huawei’nin ülkedeki şirketler ile kısıtlı bir şekilde ticaret yapmasına olanak sağlayan ek lisans süreleri tanımlanmıştı.

Bir süre önce ise yapılan açıklamalara göre Kasım ayı içerisinde dolacak lisansın tekrar uzatılmayacağı belirtilmişti. Ancak son gelişmeler ışığında Trump yönetiminin yaptırımlardan muaf olacak bazı ürünler için lisans vermeye başladığı ifade edildi.

ABD’den Huawei’ye Yeşil Işık

ABD’den Huawei’ye Yeşil Işık

ABD yönetimine yakın kaynaklardan gelen açıklamalara göre Huawei ile ticarette muaf tutulacak bazı ürünlere yönelik lisans işlemlerinin yapıldığı belirtildi. Çinli teknoloji devi ile yapılacak ticarette muaf tutulacak ürünler için ABD yönetimine 130’u aşkın başvuru yapıldığı ifade edildi. Yapılan başvuru sonrası ABD yönetimi bu lisansları onaylamaya başladı. Ancak verilecek olan lisansların hangi ürünleri kapsadığına dair bir açıklama yapılmış değil.

Lisans işlemlerinin önümüzdeki günlerde seyrinin nasıl olacağına dair bir açıklama yapılmış değil. Ancak daha önce katı açıklamalar ile gündeme gelen ABD cephesinin lisans vermeye başlaması Huawei için olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Huawei genel itibariyle pek çok ürününü kendi üretim tesislerinde geliştiriyor. Ancak ABD’li şirketlerden bileşen desteği aldığı biliniyor. Uygulanacak katı bir yaptırım Huawei’nin üretim süreçlerini sekteye uğratabilir.

Şirketler Huawei ile Ticarete İstekli

Şirketler Huawei ile Ticarete İstekli

Trump yönetiminin almış olduğu yaptırım kararları sonrası ABD’li şirketler Huawei’yi kara listeye almak zorunda kaldı. Ancak Çinli teknoloji devi bu şirketlerin en büyük müşterilerinden biri konumunda ve büyük ticaret hacminin kaybolması istenmiyor. Geçtiğimiz günlerde Qualcomm, Microsoft gibi pek çok teknoloji şirketinin yetkililerinden Huawei ile ticaret yapmaya istekli olduklarına dair açıklamalar gelmişti.

Büyük yankı uyandıran yaptırım gelişmeleri sonrası Huawei ile ABD’li şirketler arasındaki köprü yeniden çalışmaya başlayacak gibi görünüyor. Şu an için Huawei’nin başını ağrıtan ilk konunun Mate 30 modellerinde Google servislerinin olmamasını gösterebiliriz.

Şirket önümüzdeki günlerde Mate 30 modellerini Avrupa’da satışa sunmaya hazırlanıyor ancak Google servislerinin olmadığı akıllı telefon modellerinin kullanıcıların ne derece ilgi göstereceği merak konusu. Huawei ile ABD hattında her geçen gün yeni bir gelişme yaşanmaya devam ediyor. İleride bir ihtimal Google servislerinin Huawei modellerine gelmesi ile birlikte Çinli akıllı telefon üreticisinin yeniden atağa kalktığına tanık olabiliriz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum