Yatırım yapmaya başla!

ABD Yönetimi Huawei’nin Geçici Lisansını 45 Gün Daha Uzattı

ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei için verilen geçici lisans süresini 45 gün daha uzatıldığını duyurdu.
ABD Yönetimi Huawei’nin Geçici Lisansını 45 Gün Daha Uzattı

Çinli teknoloji devi Huawei akıllı telefon pazarında Samsung’dan sonra en yüksek satış adedine ulaşan firma olarak biliniyor. Şirket yeni modelleri ile kullanıcılardan büyük beğeni topluyor. Huawei aynı zamanda dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri konumunda. Bilindiği şirket geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımları ile sıkça gündeme geliyor.

ABD yönetimi Huawei’nin geliştirdiği ekipmanlarda arka kapı açıkları olduğunu ve casusluk faaliyetinde bulunduğunu iddia ediyor. Huawei ise bu iddiaları reddediyor. Teknoloji devi geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına maruz kalıyor. Mate 30 gibi ve önümüzdeki günlerde çıkması beklenen P40 gibi yeni nesil telefonlarda yaptırımlar nedeniyle Google servisleri kullanılamıyor.

Play Store, YouTube, Haritalar gibi popüler Google servislerinin yer almaması telefonların küresel pazarda gördüğü ilgiyi düşürüyor. ABD Ticaret Bakanlığı yaptırım kararları ile beraberinde Huawei ile kısıtlı alanda ticareti yürütülmesi için geçici lisans süreleri tanımlıyor. Belirli zamanlar aralıkları ile uzatılan süre için benzer bir karar daha alındı.

Huawei’nin Lisansı Tekrar Uzatıldı

Huawei’nin Lisansı Tekrar Uzatıldı

ABD Ticaret Bakanlığı şirketlerin Huawei ile ticaretini mümkün geçici lisans süreleri tanımlıyor. Bu süreler daha önce 90 günlük zaman dilimi ile üç kez uzatılmıştı. 1 Nisan itibarıyla geçici lisans süresi sona erecekti. Bakanlık yeni karar aldı ve bu süreyi 45 gün daha uzattı. Böylelikle Huawei için belirlenen lisans süresi 15 Mayıs’a kadar uzatılmış oldu. Bununla beraber şirketlere de çağrıda bulunuldu.

Kamuoyundan uzatılan lisanslara dair geri dönüş isteyen bakanlık, ilerleyen günlerde alacağı kararla ilgili yol haritasını belirlemeyi planlıyor. Uzatılan lisans süreleri özellikle kırsal kesimde hizmet veren operatörler için büyük öneme sahip.

Bu operatörler halen Huawei’nin ekipmanlarını kullanıyor. Hükümet söz konusu operatörlerin ekipmanlarını değiştirmesini istiyor. Hatta bu değişim için 1 milyar dolarlık bir fon hazırlandığı gelen haberler arasında. Önümüzdeki günlerde bu destek paketinin Başkan Trump tarafından imzalanması bekleniyor.

Yaptırımların Sürmesi Bekleniyor

Yaptırımların Sürmesi Bekleniyor

Huawei yaptırımlara rağmen geçtiğimiz yıl 240 milyona yakın akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Ancak tahminler 2020 yılında ABD ambargosu nedeniyle teknoloji devinin akıllı telefon satışlarının düşeceğini işaret ediyor. Yeni telefonlarda Google uygulamaları olmaması nedeniyle Çin dışındaki ülkelerde ilginin zayıflayacağı öngörülüyor.

ABD hükümeti son olarak geçtiğimiz günlerde Huawei ekipmanlarının yasaklanması için Kanada’da dava açmıştı. Önümüzdeki günlerde ABD ile Huawei arasındaki tansiyonun düşmesi pek mümkün görünmüyor. Bu durum hem Huawei’ye hem de ABD’li tedarikçi firmalara zarar veriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum