Yatırım yapmaya başla!

ABD Yönetimi Apple’a, WeChat’in Çin’de Kullanımı Konusunda Garanti Verdi

ABD yönetimi Apple’ın Çin pazarındaki endişelerine yönelik güven veriyor.
ABD Yönetimi Apple’a, WeChat’in Çin’de Kullanımı Konusunda Garanti Verdi

Bilindiği üzere son günlerde ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim sonucu bazı teknoloji ve sosyal medya şirketleri yoğun baskı altında kalmaya başladı. Başkan Trump geçtiğimiz günlerde Çin merkezli uygulamalar TikTok ve WeChat’in ABD’de kullanımının yasaklanması mümkün kılan kararnameyi imzaladı.

Çinli uygulamalara tanımlanan süre içerisinde ABD operasyonlarının başka bir şirkete satılması gerekiyor. İlk etapta 45 gün olarak belirlenen bu süre daha sonrasında 90 güne çıkarıldı. ABD hükümeti bu şirketlerin kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaştığını iddia ediyor.

Çin’in en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WeChati, bu nedenle önümüzdeki günlerde ABD’de yasaklanabilir. Alınan yasak kararı sonrası uygulamanın Çin’deki App Store’da kaldırılacağı haberleri gündeme gelmeye başladı. Bu durumun ülkedeki iPhone satışlarını olumsuz yönde etkileyeceği anket sonuçları ortaya çıktı.

WeChat Çin’de Yasaklanmayacak

WeChat Çin’de Yasaklanmayacak

WeChat dünya genelinde yaygın olarak kullanılan mesajlaşma uygulamaları arasında yer alıyor. Uygulama kendi ülkesi Çin’de 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olmakta. WeChat’in yasaklanması ile beraber Çin’deki kullanıcıların önemli bir bölümü iPhone kullanmaktan vazgeçeceğini belirtiyor.

1 milyonu aşkın kişinin katıldığı ankette kullanıcıların yüzde 95’i WeChat olmayan bir iPhone tercih etmeyeceğini belirtmişti. Analist Ming-Chi Kuo da bu durumun dünya genelindeki iPhone satışlarını yüzde 30’a varan oranlarda düşürebileceğini söylemişti.

Bloomberg’de yer alan bir rapora göre WeChat’in Çin’deki App Store’da kaldırılmayacağı belirtiliyor. Bu konuya ABD yönetiminin de Apple’a güvence verdiği ifade ediliyor. Böylece Çin’deki iPhone satışlarında önemli bir düşüşün önüne geçilmiş olacak. Daraltılmış bir yasağın iPhone satışlarında bir rahatlama yaratacağı belirtiliyor. Çin’de düzenlenen anketin Apple’a bu konuda geri adım attırdığını söylemek mümkün.

WeChat’in geliştiricisi Tencent ise muhtemel bir ABD yasağını önemsemediklerini belirterek, “Mayıs 2019’da ve birkaç gün önce alınan kararlara bakarsanız, bunun sadece ABD’nin yetki alanındaki yerleri kapsadığını görürsünüz. Dolayısıyla Çin’deki faaliyetlerimizde reklam veren şirketlere bakarak söyleyebilirim ki herhangi bir sorun görmüyoruz.” açıklamasını yapmıştı. 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum