Yatırım yapmaya başla!

ABD Yaptırımları Huawei Matebook Tanıtımının Ertelenmesine Neden Oldu

Son dönemde ABD’nin Çinli Huawei üzerindeki bitmek bilmeyen yaptırımları nedeniyle beklenen Matebook’un tanıtımı ertelendi.
ABD Yaptırımları Huawei Matebook Tanıtımının Ertelenmesine Neden Oldu

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde ABD’li teknoloji devleri ardı ardına Huawei ile ilişkilerini dondurduğunu duyurdu. Başta Google olmak üzere Apple, Microsoft, ARM, Qualcomm gibi pek çok teknoloji devi, Huawei’ye karşı alınan yaptırım kararına uyma yoluna gitmiş. Bu durum hiç kuşkusuz Çinli teknoloji devinin planlarında önemli değişiklikler yaşanmasına neden oluyor.

Şirket şu sıralar kendi işletim sistemini geliştirmek ile meşgul. Gerek yeni akıllı telefon ürünlerinde gerekse de dizüstü bilgisayar ürünlerinde yeni bir yaptırımdan etkilenmemek adına kendi başının çaresine bakmanın hesaplarını yapıyor. Ancak bu durum bazı planları ertelenmesine neden oluyor. Son olarak bu hafta tanıtılması beklenen Matebook modelinin lansmanının ertelendiği belirtildi.

Matebook Lansmanı Ertelendi

Matebook Lansmanı Ertelendi

Huawei CEO’su Richard Yu’dan gelen son açıklamalar Matebook bekleyenleri biraz üzecektir. ABD ile Çin arasında yaşanan sürtüşme nedeniyle Huawei bazı planlarını erteliyor gibi görünüyor. Her ne kadar geçtiğimiz günlerde iki ülke arasında sıcak rüzgar esmeye başlamış olsa da, Huawei için uygun bir zemin oluşmuş değil.

Huawei’nin yeni dizüstü ürünü Matebook’un bu hafta içerisinde Şangay’da düzenlenen CES Asia’da tanıtılması bekleniyordu. Ancak Intel ve Microsoft’tan gelen yaptırımlar şirketin yeni ürünlerini tanıtmasına engel olmaya başladı. Huawei CEO’su yaşanan durumu talihsizlik olarak tanımlıyor ve kara listeye girmelerinden dolayı bu hafta gerçekleşmesi gereken Matebook tanıtımının ileri bir tarihe ertelendiğini söyledi.

Diğer yandan şirkete yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre Huawei giriş seviyesinde yeni bir Matebook geliştirebilir. Son olarak tanıtılan Matebook X Pro, kullanıcılardan olumlu yorumlar almıştı. Huawei’nin yaşanan gerilimler nedeniyle stoklarına odaklanmış durumda ve krizi bu şekilde atlatmayı planlıyor.

Matebook için Microsoft Etkisi

Matebook’un tanıtımın ertelenmesinde baş aktör olarak Microsoft cephesinden gelen yaptırımları gösterebiliriz. Geçtiğimiz günlerde Microsoft, kendi çevrimiçi mağazasından Huawei ürünlerini kaldırarak ilk hamlesini yapmıştı. Bunun beraber Huawei’nin Matebook ürünlerinde Windows işletim sisteminin yer alması bu tanıtımı geciktirmiş görünüyor.

Çinli teknoloji devinden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Markamızın bileşenlerini ve ona ait olan özel teknolojilerini stoklamamız, ABD yaptırımlarının etkisini azaltacak. Buna ek olarak dizüstü bilgisayar bölümümüz, şirketimizin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturuyor.”

Şirketin dizüstü bilgisayar satışlarında başka şirketlerin epey gerisinde olduğu söylenebilir. Ancak Matebook ürünlerinin büyük bölümünün ABD’de satıldığı biliniyor. Dolayısıyla yeni çıkacak ürünün ABD pazarında yer almayacak olması işleri içinden çıkılmaz bir hale sokuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum