Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD, Xiaomi’ye Huawei Kadar Katı Olmasa da Yaptırım Uygulayabilir

ABD hükümeti Xiaomi’nin aralarında olduğu 9 Çinli şirketi daha yaptırım listesine ekledi.
ABD, Xiaomi’ye Huawei Kadar Katı Olmasa da Yaptırım Uygulayabilir

ABD ile Çin arasında geçmiş yıllardan bu yana ticaret savaşları yaşanıyor. İki ülke birbirlerine ek gümrük tarifeleri uygularken, teknoloji şirketleri de bu durumdan fazlasıyla etkileniyor. Trump yönetimi geçmiş dönemde Huawei ve ZTE gibi Çinli teknoloji devlerine katı yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

Huawei’nin Varlık Listesi’ne eklenmesi ile beraber şirket çok katı yaptırımlar ile karşı karşıya kaldı. Tahminler Huawei’nin yaptırımlar nedeniyle 2021 yılını çok daha zorlu bir şekilde geçirebileceğini gösteriyor. Yaptırımlar nedeniyle Android lisansı iptal edilen teknoloji devi, yeni telefonlarında Google servislerini kullanamıyor. Ayrıca ABD’li donanım üreticileri ile yapılan ticaretin de bu yaptırımlardan dolayı kesintiye uğradığı biliniyor.

Donald Trump başkanlık koltuğundan gitmesine sayılı günler kalan Çin merkezli 9 şirketi daha kara listeye ekledi. Bu listenin sürprizi ise bir diğer akıllı telefon üreticisi Xiaomi oldu. Ancak Xiaomi’nin şu an için Huawei gibi katı yaptırımlar ile karşı karşıya kalması beklenmiyor.

Xiaomi ve 9 Şirket Kara Listeye Alındı

Xiaomi ve 9 Şirket Kara Listeye Alındı

ABD hükümeti Çin merkezli şirketlerin ordu ile ilişkilerini göstererek, bu firmaların ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğunu savunuyor. Bu kapsamda belirlenen şirketler yaptırım listesine ekleniyor. Hükümet aralarında Xiaomi’nin olduğu 9 Çinli şirketi daha kara listeye ekledi.

Bu firmaların arasında Çin’in en büyük yonga üreticisi SMIC ve drone devi DJI da yer alıyor. ABD’li yatırımcıların 11 Kasım 2021 tarihine kadar kara listeye alınan şirketlerdeki varlıklarını elden çıkarması istenecek.

ABD’nin bugüne kadar yaptırım listesine eklediği Çinli firmaların sayısının 35’e ulaştığı kaydedildi. Ancak Xiaomi’nin durumu Huawei’den daha farklı görünüyor. Trump hükümeti Huawei’yi Varlık Listesi’ne eklemişti ve bu nedenle şirket çok ağır yaptırımlara maruz kalıyor.

Xiaomi Varlık Listesi’nde Değil

Xiaomi Varlık Listesi'nde Değil

Xiaomi kara listeye eklenmekle beraber henüz Varlık Listesi’nde yer almıyor. Bu da Huawei gibi ‘şimdilik’ katı yaptırımların gelmeyeceği anlamına geliyor. 20 Ocak’ta Biden başkanlık görevini resmen devralacak ve kendisinin Çinli şirketlere yönelik nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

Şu an için Xiaomi’nin normal bir şekilde ABD’li firmalar işe ticaret yapabileceği belirtiliyor. Bu da Android lisansının şu an için iptal edilme riskinin olmadığını gösteriyor. Katı yaptırımlar altında kalan Huawei, TSMC ve Qualcomm gibi yonga üreticiler ile ticareti kesintiye uğramıştı.

Şirket ayrıca Google yaptırımları nedeniyle son dönemde akıllı telefon pazarında büyük düşüş yaşadı. Xiaomi ise son yıllarda akıllı telefon pazarındaki yükselişi ile dikkat çekiyor. Yapılan araştırmalar şirketin payını en çok artıran akıllı telefon üreticisi olduğunu ortaya koyuyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum