Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ukrayna’ya Gerekli Ekonomik Yardımı Sağlayacak

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Ukrayna’ya destek açıklaması yaparak, Biden’in gündeme getirdiği ek 6,4 milyar dolarlık fona değindi.
ABD Ukrayna’ya Gerekli Ekonomik Yardımı Sağlayacak
Yorum

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Rusya saldırısına karşı beş gündür direnen Ukrayna’ya ihtiyaç duyduğu ekonomik yardımı yapacaklarını söyledi.

Başkan Joe Biden’ın, Ukrayna için 6,4 milyar dolarlık ek fon önerisinde bulunduğu belirtilmişti. Kaynaklar bunun 2,9 milyar dolarlık kısmının insani yardımlar için geri kalanının ise ABD Savunma Bakanlığına aktarılacağını bildirmişti.

Pelosi, bu fonun onaylanması için kongrede yeterli çoğunluğun sağlanması gerektiğini ifade etti. Bu açıdan yarın Biden’ın kongre ortak oturumunda yapacağı “Birliğin Durumu” konuşmasının önemli olduğunu aktardı.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye’nin Montrö’yü uygulaması konusunda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüştüğünü söyledi. Ukrayna’ya destek için koordinasyonu sürdüreceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin daha fazla artmasını önlemek adına, Montrö Sözleşmesi’ne uyacaklarını söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Erdoğan’ın bu söyleminin ardından yaptığı açıklamada “Kıyıdaş olan, olmayan bütün ülkeleri boğazlardan savaş gemisi geçirmemesi konusunda uyardık” dedi.

Türkiye’nin savaşın tarafı olmadığı durumlarda savaş gemilerini boğazlardan geçirmeme yetkisi olduğunu söyledi. Savaş gemisinin Karadeniz’deki üssüne geri dönmesi durumunda geçişe izin verildiğini açıkladı.

Montrö hükümlerini uyguladıklarını belirten Çavuşoğlu, “Bugüne kadar Ruslar, ihtiyaç halinde Montrö’yü uygulayıp, uygulamayacağımızı soruyordu. Biz onlara da anlaşmayı harfiyen uygulayacağımızı söylüyorduk.” ifadesini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu