Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Türkiye’ye F-35 Verilmesi Hazırlıklarını Askıya Alabilir

ABD’li yetkililerin Türkiye’ye verilecek olan F-35 savaş uçaklarının hazırlık aşamasının askıya alınabileceğini belirtmesi, iki ülke arasında olası bir gerilimin sinyallerini verdi.
ABD Türkiye’ye F-35 Verilmesi Hazırlıklarını Askıya Alabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri, şimdiye kadarki en büyük diplomatik krize sebep olması tahmin edilen bir adım atıyor. Reuters’ta yer alan habere göre; ABD’li yetkililer Türkiye’ye verilmesi planlanan F-35 savaş uçaklarının hazırlıklarını askıya alabilir. Eğer böyle bir karar verilirse ABD’nin, Türkiye’nin hem F-35 uçaklarına hem de Rusya’nın S-400 hava savunma sistemine sahip olamayacağına dair şimdiye kadar verdiği en güçlü sinyal olacağı belirtiliyor.

ABD’nin uluslararası güvenlik ilişkilerinden sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Vekili Katie Wheelbarger, konu ile ilgili açıklamada bulundu.

Wheelbarger açıklamasında F-35’in ve S-400’ün bir bilgisayar olduğunu söyleyerek “Bilgisayarınızı düşmanınızın bilgisayarına bağlamazsınız ve en basit şekilde bunu yapmış olacağız” cümlesini kurdu. Henüz kesin bir karar alınmadı ancak Washington’un Türkiye’yi F-35’i teslim almaya hazırlamak üzere atılan adımları askıya almayı düşündüğü ABD’li yetkililer tarafından doğrulandı. Wheelbarger askıya almak için birçok sebep olduğunu, uçakların hazırlık aşamasında sürekli yeni kararlar alındığını dile getirdi.

Eskişehir’deki bakım deposuna alternatif olarak Batı Avrupa’da bir yer önerildi.

ABD’li yetkililer Eskişehir’deki F-35 motorları için kurulan bakım deposuna alternatif olarak kurulacak yeni deponun Batı Avrupa’da bir yerde olabileceğini söyledi. Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nden Türkiye projesi direktörü Bulent Aliriza çok çarpıcı bir yorumda bulundu.

Bulent Aliriza, eğer F-35’lerin hazırlığı askıya alınırsa, bunun iki müttefik arasında şimdiye kadarki en ciddi kriz olabileceğini ifade etti. Başka bir ABD’li yetkili ise Türkiye’nin NATO’dan uzaklaştığından kaygı duyarak, Ankara ile Moskova arasındaki ilişkileri endişeyle izlediklerini belirtti. Ankara’nın S-400 hava savunma füze sistemini alması halinde ABD ile Türkiye arasındaki ilişkinin gerileceği ve ABD’nin yaptırım uygulayabileceği aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400 konusunda geri adım atılmayacağını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ay başında yaptığı konuşmada kredi şartlarından ortak üretime kadar tüm şartların konuşulduğunu, Türkiye’nin geri dönüşü gibi bir durumun söz konusu olmadığını dile getirmişti. Rusya ile anlaşma sağlanmasına rağmen, ABD tarafından Türkiye’nin halen S-400’den vazgeçebileceği yönünde beklenti sinyalleri alındı. Wheelbarger, Pentagon’un yaşanan bu gerilim doğrultusunda F-35 parçaları için olası alternatif tedarikçilerinin değerlendirildiğini söyledi. Tedarik zincirinde istikrarı sağlamak için temkinli bir program planlaması yapılacağını aktaran Wheelbarger, Türkiye’nin programdan çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunda herhangi bir tahminde bulunmadı.

Washington, Türkiye’yi S-400’ler yerine Amerikan yapımı Patriot savunma sistemini satın almaya ikna etmeye çalıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, şartların uygun olması halinde böyle bir karar verilebileceğini belirtmişti. S-400 meselesinin iki ülke arasında gerilimi tetikleyebileceği, Trump yönetiminin Türkiye’nin S-400’leri alması durumunda F-35 savaş uçaklarını almasını engelleyecek tasarılar sunma girişimlerini gündeme getirebileceği öngörülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu