Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tüketici Harcamaları Mayıs’ta Rekor Artış Kaydetti

ABD tüketici harcamaları Mayıs ayında %8,2 artışla rekor sıçrama yaparken kişisel gelirde düşüş bildirildi. Detaylar şöyle;
ABD Tüketici Harcamaları Mayıs’ta Rekor Artış Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün GSYİH’si üçüncü kez okunan ABD’nin ilk çeyrekte yüzde 5 daraldığı açıklandı. Dünyanın en büyük ekonomisinden bugün gelen başka bir veri, tüketici harcamaları oldu.

ABD Ticaret Bakanlığı altındaki Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından yayımlanan verilere göre tüketici harcamaları Mayıs ayında rekor sıçrama yaptı.

Nedeni ise Amerikalıların, hükümetin teşvik ödemelerinden ve diğer faydalarından yararlanmak için yeniden açılmalarının avantajını kullanmaları oldu. Bununla birlikte veriler, tüketimin koronavirüs öncesi seviyelerin altında kaldığını gösterdi.

ABD ekonomik faaliyetinin üçte ikisinden fazlasını oluşturan tüketim harcamaları Mayıs ayında %8,2 artarak 1959’da kayıtların başlamasından bu yana görülen en yüksek artışı kaydetti.
ABD Kişisel Gelir %4,2 Azaldı
Kaynak: Bureau of Economic Analysis

Nisan ayında harcamalar yüzde 12,6’lık tarihi düşüşle gerilemişti. Mayıs’taki artış COVID-19 kaynaklı Mart ayı ortasında kapatmaların ardından birçok işletmenin yeniden açılmasını yansıtırken; tüketiciler,motorlu taşıt ve eğlence malları alımlarını artırdı.

Sağlık, restoran, otel ve motel harcamalarında da artış görüldü. Ancak kişisel gelir %4,2 azalarak 2013’ten bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. Nisan ayında ise hükümetin 1200 dolarlık çekleri ve işsizlik yardımlarıyla yüzde 10,8 ile rekor düzeyde artış olmuştu.

Sonuçta ABD tüketici harcamaları Mayıs ayında, Mart ve Nisan’daki %6,6 ve %12,6 düşüşün ardından yüzde 8,2 ile toparlandı.
ABD Ekonomi %5 Daraldı
Kaynak: Bureau of Economic Analysis

Ve bu veri, ekonomik faaliyetlerin yaklaşık %70’ini oluşturduğundan yakından izleniyor. Fakat Mayıs ayında artan harcamalara rağmen ekonomistler, gayri safi yurtiçi hasıla ile ölçülen ekonominin, Ocak-Mart döneminde %5 oranında küçülmesinin ardından Nisan-Haziran çeyreğinde yıllık yaklaşık %30 oranında daraldığını tahmin ediyorlar.

Ve bu, 1948’te kayıtlar başladığından beri ABD’nin en büyük çeyreklik daralması olacak.

Ayrıca gelen tahminler de ABD için iyiye işaret etmiyor. Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’na (NBER) göre, Şubat ayında ekonomi derin bir resesyona girmişken IMF’nin bu haftaki raporunda ABD için verilen tahmin iç karartıyor. Zira kurumun ABD için 2020 öngörüsü, yüzde 8’lik düşüş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu